Mitmete toidukaupade hinnad on sügise jooksul juba mõnevõrra kerkinud, kuid hiljemalt uuest aastast on oodata hindade hüppelist kasvu. Ninaesine läheb kõigi sisendhindade suure tõusu tõttu kõvasti kallimaks, alates lihast ja piimast, lõpetades juustu ja leivaga.
Eesti suurim toiduainetööstus, Rakvere ja Talleggi kaubamärke kasutav HK Scan Estonia teatas neljapäeval keskmiselt kümneprotsendilisest hinnatõusust, mis tabab eeskätt töödeldud valmistoite, nagu viinerid, kotletid, singid jms. Hinnatõus jõuab tarbijateni aastavahetuse paiku.
Paraku pole aga suurtootja hinnatõus erand, vaid reegel – kogu toiduainete tööstus on minemas hinnatõusu teed, milleks sunnivad kasvanud sisendhinnad, alates elektrist, gaasist ja diislikütusest, lõpetades toorme-, pakendi- ja tööjõukuluga. Teisisõnu, pole komponenti, mille hinnad viimase aastaga kerkinud poleks.
Nõo Lihatööstuse müügi- ja turundusdirektor Simmo Kruustük ütleb, et suve lõpus hakkasid sisendite hinnad üksteisevõidu kallinema, esmalt elekter 2,5 korda, seejärel pakendid ja nende abimaterjalid 30-40 protsenti ning palgafond üle kümne protsendi.
“Ettevõtte tegevuse eesmärgiks on kasumi teenimine, muidu pole võimalik investeerida ja ellu jääda. Seetõttu oleme sunnitud keskmiselt viis kuni seitse protsenti oma tootehindu korrigeerima. Arvatavasti rakenduvad uued hinnad detsembris-jaanuaris. Hea meelega seda ei teeks, aga oleme sunnitud olukorras, kus pole võimalik hindu tõstmata edasi tegutseda,” tõdeb Kruustük.
Enim tõusevad kõrgema lisandväärtusega toodete hinnad, nagu suitsuvorstid, singid, salaamid, aga ka värske liha.
“Verivorstide-sültide hindu me selle aasta detsembriks ei tõsta, arvatavasti ei muutu ka uute, hiljuti turule toodud toodete hinnad, vaid tõusevad nendel, mis on pikka aega turul olnud ja millel me pole neli-viis aastat hindu muutnud,” täpsustab Kruustük.
Saaremaa Lihatööstus on mõne toote hinda juba tõstnud.
“Mida veel ei ole tõstnud, neil ootab see ees aasta alguses. Hinnatõusu pole võimalik lihtsalt kauem edasi lükata, sisendihinnad on hirmuäratava kiirusega kasvanud, mina polegi varem sellise tempoga hinnatõusu näinud,” ütleb Saaremaa Lihatööstuse müügidirektor Gunnar Siiner.
Hindu on tõstetud keedutoodetel, nagu vorstid-viinerid, ka verivorstid ja süldid on pisut kallimad kui mullu, ülejäänud lihatoodetel seisab hinnatõus uuel aastal veel ees. Keskmine hinnatõus on kuus-seitse protsenti.
“Osa toodete tootmine on energiamahukam, need kallinevad rohkem,” selgitab Siiner.
Toorainest on lihatööstuse jaoks teinud suurima hinnatõusu veiseliha ning selle hind veel jätkab kasvamist.
“Kui aasta tagasi saime veise rümpa osta sisse toorainehinnaga alates 3.20 kilost, siis täna on see 3.80 ja räägitakse juba 4 eurost. Võite ise arvutada, palju see hakkab mõjutama lõpptarbija hinda. Mõned arvasid, et veise hind läheb aasta lõpus alla, aga see liikus hoopis veel üles,” ütleb Siiner.
Sealiha hind võib aga peatselt kukkuma hakata, sest Hispaanias on liha ületootmine, kuna riik eksportis varem liha Hiina, kus aga nüüd oma tootmine taastumas on, mis põhjustab liha ületootmist Euroopas. Odav sealiha Hispaanias mõjutab paratamatult ka sealiha hinda Eestis – kuigi enamik lihatööstusi kasvatab Eestis ise oma liha, tekib kius
Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee