Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised
arvuti

Ees ootavad allahindlused ja jõuluostlemine – mida jälgida, et e-poodlemine turvaliselt sujuks?

Kätte on jõudnud aasta suurim ostuhullus, mis ulatub novembri algusest jõulupühadeni või kaugemalegi. Varasemast veelgi enam keskendutakse e-pakkumistele, seetõttu jagab LHV soovitusi, kuidas internetis turvaliselt ostelda.

E-poodlemine on aasta aastalt populaarsemaks muutunud. Erilise tõuke on sellele andnud pandeemia, mis on pannud kauplejad oma seniseid müügistrateegiaid üle vaatama ning tarbijaid distantsilt ostlema. Heaks näiteks on hiljutine Eesti suurim e-ostlemise päev ehk E-smaspäev, millest võttis osa rekordilised 283 e-poodi ning mis kergitas e-kaubanduse käibe tavapäevaga võrreldes kolm korda suuremaks.

Paraku varitsevad e-ostlejaid ka pangakaardipettused ja võltskaupmehed, kes just ostupühade ajal aktiivsemaks muutuvad.

Uuri kaupmehe tausta

Enne mistahes veebisaidile oma pangakaardi andmete usaldamist tasuks veenduda, et tegu on ikka ausa ja usaldusväärse kaupmehega. Esimene ohumärk võib olla see, kui veebileht ei ole otsingumootori kaudu kergesti leitav, kuigi ainult sellest näitajast lähtuda ei tohiks.




Korraliku veebilehe tunnuste hulka kuulub üldiselt selge ja arusaadav nimi, ülevaade ettevõttest koos kontaktandmetega ning e-poodide puhul mõistagi põhjalik loetelu kehtivatest tingimustest ja ostja õigustest. Samuti iseloomustavad turvalist ostukeskkonda tabaluku ikoon brauseriribal ja veebiaadressi alguses sisalduv s-täht (https). Kahtluste korral võib otsingumootorist läbi lasta ka firma kontaktandmed.

Ole oma pangakaardi peremees

Jälgi hoolega, milliseid maksevõimalusi kaupmees sulle pakub. Esimese hooga võib tunduda mugav, et ostu sooritades peab sisestama vaid oma kaardi andmed, ent tegelikkuses puudub nii hoopis turvalisuse filter. Veendu, et valikus oleks ka levinud ja turvalised makselahendused nagu PayPal, EveryPay vms ja kasuta turvaliseks ostu sooritamiseks neid võimalusi

Kõik LHV pangakaardid on liidetud turvaliste kaardimaksete teenusega internetis. See tähendab, et meie pangakaardiga tehtud internetiostudel on lisakaitse võimalike kaardipettuste vastu (vaata lähemalt). Samuti soovitame üle vaadata oma kaardilimiidid, et sealt soovimatult suurt summat maha ei läheks. Limiite saad mobiiliäpis või internetipangas suuremate ostude tegemiseks alati ajutiselt tõsta.

Liiga häid pakkumisi ei ole olemas

Ostukampaaniate käigus kohtab internetis ja mujal meediaruumis rohkelt erinevaid sooduspakkumisi kajastavaid reklaame. Sarnaselt võltskaupmeeste arvukuse kasvuga tuleb sellel perioodil ette ka tavapärasest rohkem võltspakkumisi ja libareklaame, mille eesmärgiks on lihtsalt inimeste pangakaartide andmed varastada või muul moel inimesi alt tõmmata. Kui keegi pakub järsku parimaid brände teistest kordades odavamalt, võiks sellesse skeptiliselt suhtuda.




Petuskeemid jagunevad mitmeks, alates tasuta kauba äraandmisest (maksma pead vaid postikulu eest!) kuni lihtlabaste krediitkaardi andmeid varastavate veebilehtedeni, kuhu inimesed läbi reklaambännerite või petukirjade satuvad.

Kui korralike kaupmeeste juures kaitsevad sind tarbija õigused, siis petturite puhul ei tasuks oma õiguste peale lootma jääda. Tehingu vaidlustamiseks peab kaupmees jätma sulle kauba saatmata või jätma tagastamata raha tagasi saadetud ebasobiva kauba eest. Selleks, et pank saaks sind petutehingu korral aidata, peaksid sul olema esitada andmed kaupmehe ja sooritatud ostu kohta.

Sotsiaalmeedia suhtes tuleks eriti tähelepanelik olla

Üha enam kaupmehi ja reklaame on kolinud sotsiaalmeediasse, kus on võimalik inimestele veelgi enam personaalseid sõnumeid saata ja kus petturite ning seaduslike tegijate vahel on tihti keerulisem vahet teha kui mõne veebilehe puhul. Facebook ja Instagram ei tee enamasti taustakontrolli reklaamipakkujatele ega toodetele, mida seal müüakse. Seetõttu võibki mõne esmapilgul täiesti legaalsena näiva sotsiaalmeediareklaami taga peituda tegelikkuses aga pettus.

Eriti valvas peaks olema mistahes linkide või reklaamidega, mis sind sotsiaalmeediaplatvormilt kolmandatele veebilehtedele saadavad. Tihti ei pruugi inimene tähelegi panna, et on ühe Facebooki bänneri kaudu juba kolmandale veebilehele sattunud. Suure tõenäosusega on sääraste veebilehtede eesmärgiks mitte klientide kaupmeheni toomine, vaid kõige tavalisem pettus.




Kõike seda arvesse võttes võib tark kaupleja kampaaniaperioodidel isegi juurdehindlustest ja petturitest mööda vaadates tavapärasest tunduvalt paremaid pakkumisi leida. Tähtis on lihtsalt veenduda, et tegu oleks ikka päris e-poega, mitte mõne kelmiga.

Turvalist e-ostlemist!

Allikas. LHV

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus