“Naiste tugi naistele on palju hapram kui meeste tugi naistele. Kui naised toetaksid teisi naisi rohkem, võiks naisi ka tipus rohkem olla,” usub Fontese juhtivkonsultant ja koolitaja Kadri Sooberg-Aettik (41).
”Olen üks neid õnnelikke inimesi, kes on oma töös leidnud kire ja saanud Fonteses võimaluse areneda ning õppida oma ala tippudelt, kelleks on enamasti just naised. Minu püüdlus tööalases karjääris on olnud ekspertsus. Tunda süvitsi valdkonda, milles toimetan, kasvada professionaalina ja teha oma tööd hästi,” sõnab Kadri ja lisab, et tema jaoks on suur saavutus, et tal on aastatega kujunenud välja tugevad partnersuhted oma klientidega, teda usaldatakse ning kaasatakse olulistesse teemadesse. ”Mul on olnud rõõm teha koostööd paljude inspireerivate ja ambitsioonikate juhtide ning organisatsioonidega, kelle arengut olen saanud näha ja toetada. See ongi minu jaoks kõige olulisem tööalane saavutus.”
Pidev areng ja kohanemine kannavad kaugele
Kadri peab oma töös kriitiliselt oluliseks suhtlemisoskust ja empaatiavõimet. Nendest veelgi tähtsam on aga huvi ja valmisolek pidevalt õppida. Konsultatsiooniäris töötades pead mõistma erinevate sektorite ja organisatsioonide toimimist ja eesmärke ning omama võimet teha koostööd väga erinevate inimestega. Selleks on vaja avatud meelt, uudishimu, väga head kohanemisvõimet ja valmisolekut pidevalt õppida, sest vaid nii on võimalik aru saada, kuidas ja miks asjad kindlal kujul toimivad ning olla kiiresti muutuvas maailmas professionaalina n-ö tippvormis. Kadri usub, et just see on üks oluline stiimul, miks ta töötab Fonteses juba 17 aastat – tal ei ole kunagi tekkinud tunnet, et teab ja oskab kõike. Valdkond areneb kiiresti, töö pakub pidevalt uusi väljakutseid ja pinget ning edu ei ole võimalik saavutada paigal seistes.
Eneseareng töös ja elus on Kadri jaoks vajalikud ka seetõttu, et lisaks värbamise ja tööandja brändingu konsultandi rollile tegeleb ta Fonteses ka koolitamisega. ”Koolitan nii spetsialiste kui juhte. Muuhulgas jagan oma teadmisi ja kogemusi ning Fontese praktikaid, kuidas organisatsioonid oma värbamisprotsesse, tööandja kuvandit ja töötajakogemust saaksid uuele tasemele viia. Koolitajana pean tundma huvi ja olema kursis majanduses ja tööturul toimuvaga, valdkonna trendide, arengute ja praktikatega ning organisatsioonide väljakutsetega ja võimalike lahendustega. Teiste koolitamine eeldab, et koolitaja ise õpib pidevalt,” selgitab Kadri.
”Teiste koolitamine eeldab, et koolitaja ise õpib pidevalt.”
Siinkohal meenutab naine, et lapsepõlves unistas ta kooliõpetaja ametist ning leiab, et teisi koolitades on see unistus omal moel ka realiseerunud. ”On äärmiselt huvitav, kuidas ka ammused unistused meie teatud valikuid ja püüdlusi fundamentaalselt suunavad.”
Ole valmis pingutama ja pühendu
Töökasvatus algas Kadri peres varakult – töötamine lapsepõlves ei ole naisele võõras. Viljandimaalt Karksist pärit Kadri jagas õega juba 7. klassis käies ühte töökohta. ”Käisime iga päev pärast kooli tööl, et teenida isiklikku taskuraha. Perekonna seis oli lihtsalt selline, et seda tuge oli vaja,” meenutab ta ja lisab, et nagu maalastele kohane, möödusid ka kõik suvevaheajad nii marja- kui peedipõllul.
Naine on kindel, et tollane töösse suhtumine ja kodune kasvatus on tugevalt mõjutanud seda, kui palju on tal usku endasse, oma võimetesse ja asjadega hakkama saamisesse. ”Minu ema rääkis alati, et elus ei tooda asju kandikul ette, vaid kõik võimalused lood endale ise ja vaeva tuleb näha. Arvan, et see mõtteviis on mind elus väga palju elus edasi kandnud ja aidanud. Loomulikult on elus olnud ka õnne ja vahvaid juhuseid, mis minu kujunemist inimesena on mõjutanud ja toetanud,” räägib Kadri, lisades, et tagantjärele tarkusena mõistis ja mõtestas ta alles aastaid hiljem, milleks töine lapsepõlv pikemas perspektiivis hea oli. ”On täiesti loomulik ja mõistetav, et 8- või 9-aastane laps ei ole tohutult õnnelik ja tänulik, et kõik tema suvevaheajad mööduvad põllul töötades.”
Pärast gümnaasiumit haridusteed jätkates, ei olnud Kadri teekond sugugi sirge. Veel enne personalijuhtimise õppima asumist, mis ta lõpuks Fontesesse viis, tegi naine kaaslaste mõjutustel ja ühiskonnas valitsenud trendide tõttu ka ühe ebaõnnestunud valiku. ”Minu esimene valik oli minna õppima õigusteadust ja püsisin sellel kursusel poolteist aastat. Sai üsna kiiresti selgeks, et see ei ole minu kutsumus, kuid jõudsin siiski vale valiku kaudu õige erialani.” Nimelt kõnetasid Kadrit õigusteaduskonnas õppides ained, mis olid seotud organisatsiooni- ja tööõigusega. ”Seega oli ebaõnnestunud valik mulle abiks õige valikuni jõudmisel,” leiab Kadri, et ei ole halba ilma heata.
”Kodust olen pigem saanud kasvatuse, et kõik, mida teen, teen iseendale.”
Positiivseid sõnu oma elu- ja haridustee valikutega seoses jagub Kadril ka oma perekonnale, sest tema vanemad ei ole kunagi tütre otsustesse jõuliselt sekkunud või neid kritiseerinud. ”Kodust olen pigem saanud kasvatuse, et kõik, mida teen, teen iseendale. Oma valikud peab iga inimene ise läbi tunnetama ja mõtlema ning valed valikud ja ebaõnnestumised on oluline osa inimese kujunemise teekonnast,” räägib Kadri ja lisab, et on tundnud vanemate toetust igas oma otsuses. ”Tänu sellele olen oma tee tunnetamisel saanud iseennast usaldada, võtta vastutuse enda elu ja valikute eest, ka eksida ning nendest eksimustest õppida.”
”See on suure pere toimimise üks võtmekoht, et suuremad aitavad väiksemaid.”
Kuigi Kadri mäletab, kuidas ta lapseeas ja noorukina mõtles, et oma lapsi ta nii varajases nooruses tööellu ei suuna, tõdeb ta täna emana, et on teatud kasvatuslikes põhimõtetes siiski oma emaga väga sarnane. ”Eks see kipub ikka nii olema, et eeskujud mõjutavad ja vanematena kujundab meid palju see, kuidas meid endid on kasvatatud.” Kadri lisab, et ka nende peres on lastele suured ootused kodus kaasa löömisel, ”See on ka suure pere toimimise üks võtmekoht, et suuremad aitavad väiksemaid, kõik annavad oma panuse ja osalevad kodutöödes juba maast madalast. Pere vanim poeg alustas oma taskuraha teenimisega suvevaheaegadel 14-aastaselt.”
Eneseteostus naise ja emana eeldab head tugivõrgustikku
Viie lapse kõrvalt on Kadri olnud täispika aja – kaks aastat – lapsehoolduspuhkusel vaid kolmikutega, kes sündisid liiga vara ja kellega tuli pikalt haiglas olla. ”Viimase lapse kõrvalt, kes on täna 3,5-aastane, olin küll lapsehoolduspuhkusel, aga tegin kogu aeg tööampse. See oli minu soov ja valik olla lapse kõrvalt ka tööteemadega kursis ja kaasas. Oma kogemusele toetudes julgen öelda, et kui on tööandja, kes pakub ja toetab paindlikke töövorme, ei pea ka noored emad töölt täielikult kõrvale jääma. Mul on Fontese näol olnud õnne tööandjaga, kes on sedalaadi paindlikkust mulle võimaldanud.”
Kadri on enda kohta õppinud, et ta on parem abikaasa ja ema, kui beebijuttude juures on vahelduseks ka teised teemad, tegevused ja kohustused, mida tööampsud ja huvialadega tegelemine pakuvad. Siinkohal tõstab ta esile oma abikaasat, kes on toetanud varakult laste kõrvalt tööle minemist. ”Kui sul ei ole tugivõrgustikku, siis mõistan, et ka ühe lapsega on need võimalused piiratud,” on Kadri kindel ja lisab, et tänu abikaasale saab ta olla aktiivne ka kodust väljaspool. ”Ta julgustab mind võtma aega iseendale ja ütleb, et olen parem abikaasa ja ema, kui minu enda vajadused on hoitud.”
”Mõtteviis, et olen läbikukkunud ema ja abikaasa, kui pisikese lapse kõrvalt töötan või endale aega võtan, lihtsalt ei kanna.”
Siinkohal tõdeb Kadri, et tal on olnud ka väga raskeid aegu, sest kolmikutega oli väga keeruline võtta ette tegevusi väljaspool kodu. Üksi kolmel väikelapsel silma peal hoida ja kõiki ohte ette näha ei ole lihtsalt võimalik. ”See oli aeg, kui ühel hetkel tundsin, et olen ummikusse jooksnud ja jõuvarud on otsas. Abikaasa ütles otsustavalt, et ainus lahendus on see, et lapsed lähevad lasteaeda ja minu naasen tööle. Jah, nad on veel väikesed, aga neile ja meile kõigile on oluline, et sina oled vaimselt terve,” meenutab naine ja lisab, et elu viie lapsega on õpetanud, et vastutus iseenda heaolu ja vajaduste eest seista on palju kõrgem. ”Mõtteviis, et olen halb või läbikukkunud ema ja abikaasa, kui pisikese lapse kõrvalt töötan või endale aega võtan, lihtsalt ei kanna,” lausub Kadri. Ta lisab, et ühiskonnas levivate stereotüüpsete mõtteviiside ja hinnangutega on tal aidanud toime tulla just abikaasa.
Kadri soovitab soojalt ka teistele naistele ja emadele julgust abi küsida ja otsida, sest ilma seda tegemata, ei pruugita märgata ega mõista, kas, kui palju või millist abi sul vaja on.
Õnn saabub ennast hoides ja usaldades
Kuigi Kadri leiab, et see võib viie lapse ema suust kõlada isekalt, usub ta, et kõige olulisem on iseenese eest hoolitsemine. ”Et õnnelikult eksisteerida ja endast anda, on vaja teadlikkust ja julgust teha valikuid, mis teevad sind õnnelikuks ja sinu teetassi n-ö täidavad.” Kadri usub, et inimene on õnnega koos, kui ta on leidnud oma elemendi ning võimaluse, kuidas seda oma elus rakendada.
”Enda usaldamine, julgus ja töökus on kõige olulisemad.”
Ka noortele tüdrukutele soovib naine julgust. ”Enda usaldamine, julgus ja töökus on kõige olulisemad,” väidab Kadri ja lisab, et ka tüdrukuid kasvatavate vanemate ja ümbritsevate inimeste usk ja usaldus, et laps on kõigeks võimeline, on väga olulised. ”Eneseusk saab alguse sellest, et minusse on lapsena usutud. Sellest võib sõltuda, kas ma julgen unistada, asju ette võtta ja katsetada. Kas julgen eksida, kas tõusen püsti ja lähen edasi,” on Kadri veendunud ja lisab, et kindlasti tasub usaldada oma intuitsiooni ja hoida kinni oma unistustest.