Portaali Geenius andmetel oli Eestis ilma perearstita suvise seisuga ligi 22 000 inimest. Märksa halvem, et nende seas leidus ka 3000 last, keda nüüd terviseamet on asunud ise perearstide nimistutesse paigutama. Tegemist on olnud lapsevanemate loiduse või lohakusega, sest Eestis on perearsti nimistus asumine igaühe õigus, mitte kohustus.
Kui aga täiskasvanud on võimelised enda eest ise otsustama ja lisaks haigekassast rahastatavale arstiabile saab seda endale ka osta, siis laste puhul on lugu kehvem. Kui midagi peaks tervisega juhtuma, siis ilmselt helistab lapsevanem kohe kiirabisse, ehkki paljud väiksemad mured lahendaks perearst. Lisaks kiirabi koormamisele tähendab perearsti puudumine aga süsteemse ülevaate puudumist inimese tervise kohta.
Nüüd paigutab terviseamet nö ripakile jäetud lapsed ise nende vanema perearsti nimistusse – kui lapsevanem muidugi ise mõnes nimistus paikneb. Loogiline asjade käik näeks välja nii, et pärast lapse sündi teavitab vanem või vanemad iseenda perearsti uue ilmakodaniku sünnist. Inimestel, kes polnud endile perearsti valinud, polnud muidugi ka kuhugi teatada. Eraldi uuringut vajaks, millistesse ühiskonnakihtidesse perearstitud kuuluvad ehk et kas on rohkem tegemist jõukatega, kes harjunudki endale ravi ostma – kui kiirabi välja arvata –, või pigem vähem kindlustatutega. Igal juhul – kui teile endale on perearstist ükskõik, siis hoolitsege vähemalt lapse eest.
Allikas Pealinn.ee