EL-is on paljud asjad reguleeritud, sealhulgas ka terve rida toiduainete nimetusi. Meie kauplustes müüdav kraam ei ole aga alati neile nõuetele vastanud. Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) saatis tervele reale lihatööstustele ja poekettidele märgukirja, kus selgitas mis on Euroopa Komisjoni määruse kohaselt pakendile kirjutada lubatud ja mis ei ole.
PTA salastas kirja viieks aastaks, kuid pärast Maalehe küsimust, mis põhjusel seda tehti tunnistas ameti esindaja, et märge „asutusesiseseks kasutamiseks“ sai kirjale ekslikult ja praeguseks on see tühistatud. Maaleht uuris ametnike käest, millest täpselt käitlejatele märku anti.
PTA kalapüügi- ja turukorraldusosakonna juhtivspetsialist Aivar Alt selgitas, et liikmesriikides turustatavale kodulinnulihale on kehtestatud ühtsed turustusnormid EK määrusega (EÜ) 543/2008. See reguleerib kodukanade, kalkunite, partide, hanede, pärlkanade ja mullardite rümpade ja nendest saadud jaotustükkide turustamist värskena või külmutatuna st ilma täiendava töötlemiseta (maitsestatud, termiliselt töödeldud vm kujul). Määruse eesmärk on korrastada kodulinnuliha turgu ning panna paika ühtsed reeglid.
„Tarbija vaates on selle määruse eesmärgiks tagada samasugune märgistus erinevatelt käitlejatelt pärineva kodulinnuliha müügipakenditele ning välistada võimalus, et mõni käitleja lisaks värskele linnulihale vett ilma, et toote märgistusel sellele viidet oleks leida,” selgitas Alt. Värske linnuliha seob hästi vett ja kui seda pole pakendile märgitud, ei oleks tarbijal seda võimalik ise kindlaks teha.
Loe edasi:delfi.ee