Neljapäeval avaldas rahvusvaheline teadlasrühm ülevaate, kus osutab paratsetamooli võimalikule loodete arengut kahjustavale mõjule. Siiski pole tegu uue teadmisega, vaid ettepanekuga ravimiametitele teemat lähemalt uurida.
“Kuna paratsetamool alandab valu ja palavikku, on mõistetav, miks arstid seda naistele raseduse ajal soovitavad. Samas, paljud uuringud viitavad, et paratsetamool võib muuta loote arengut,” ütles artikli üks autoreid David Kristensen seda tutvustaval pressikonverentsil.
Kristenseni sõnul leidub atseetaminofeeni (APAP) ehk paratsetamooli 600 ravimis ja raseduse ajal kasutab mõnd sellist ravimit üle poole naistest. “Paljud ei mõtle sellest kui päris ravimist, millel võib olla kõrvalmõjusid. Ravimiametid isegi soovitavad raseduse ajal paratsetamooli kasutada,” lisas ta.
Oma ülevaateartiklis osutavad Kristensen ja kolleegid, et raseduse ajal tarvitatud paratsetamool võib loote arengut väärata mitmel moel. Uuringu kaasautori Shanna Swani sõnul leidub nüüdseks näiteks üksjagu tõendeid, et APAP pärsib loomade ja inimeste paljunemisvõime arengut.
“Andmed pole ühtlased, aga on piisavalt tõendeid, et raseduse ajal paratsetamooli tarvitades suureneb oht loote suguelundite väärarenguks ning suguelundite ja päraku vahelise ala lühenemiseks – see ennustab tulevikus vähenenud spermakogust ja väiksemat viljakust,” ütles Swan pressikonverentsil. Naisi on tema sõnul vähem uuritud, kuid neilgi on Swani sõnul varasemates töödes täheldatud viljakust vähendavaid muutusi.
Artikli teise kaasautori Ann Baueri sõnul suurendab rasedusaegne paratsetamooli tarvitamine ohtu, et lootel esineb närvisüsteemi arengus häireid. “Peamiselt kirjeldati töödes aktiivsus- ja tähelepanuhäire juhtumeid, aga ka autismispektri häireid, keelelist mahajäämust ja vähenenud IQ-d,” loetles ta.
Nii Bauer kui ka Kristensen kutsusid ravimiameteid ja meditsiinilisi kogusid üles paratsetamooli kohta täiendavaid uuringuid tegema. Samuti kutsusid nad ameteid üles uuendama oma paratsetamooliga seotud ohutusteavet. “Leiame, et naistearstid peaks naisi raseduse alguses võimalikest ohtudest teavitama,” ütles Kristensen. “Rasedad peaksid paratsetamooli kasutama nii vähe ja nii lühikest aega kui võimalik.”
Palavik vs palavikualandaja
Eesti ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius tõdes, et artikli näol pole tegu uue uuringuga. Pigem on see olemasoleva teaduskirjanduse pinnalt püstitatud küsimus USA toidu- ja ravimiametile (FDA) ja Euroopa ravimiametile (EMA): kas teadaoleva alusel ei ole siiski põhjendatud ettevaatlikum suhtumine paratsetamooli kasutamisse rasedatel.
Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee