“Kui lapsevanemalt ei saada nõusolekut, siis me last ei testi ja ta läheb kohe karantiini. Mul on üleskutse lapsevanematele, et viirusnähtudega lapsed ei tuleks kooli, sest kooliõe ressurss läheb nüüd järgnevatel aegadel suures osas testimistele. Kõik nohused ja köhased lapsed peaksid jääma koju. Koheselt on vajalik nulltolerants selles suhtes,” rääkis Tallinna 21. Kooli kooliõde Jana Kilg saates Tallinna Panoraam.
Kooliaasta algus on toonud kaasa koroonakolde juba kolmes Eesti koolis. Üks neist koolidest asub Tallinnas. Et nakkusohtu koolides madalal hoida, teeb kooliõde regulaarselt sõeltestimist nende koolitöötajate seas, kes on vaktsineerimata. Lisaks testitakse kõiki neid, kes on olnud lähikontaktsed. Selleks, et kooliõde saaks õpilasi testida, on aga esmalt vaja lapsevanema nõusolekut.
Isolatsioonireeglid on sel kooliaastal muutunud, kui positiivsega puutub kokku alla 12-aastane laps võib ta koolis edasi käia. Kui tegemist on vanemaga kui 12-aastasega, siis saavad koolis käia vaid vaktsineeritud ja viimase kuue kuu jooksul haiguse läbipõdenud, kõiki teisi tuleb testida.
Vaktsineerimine aitab koolidel jääda avatuks
Tallinna Linnavalitsuse koroonanõunik Ester Öpik ütles, et kooliõel on lihtsam, kui vaktsiiniga hõlmatus on õpilaste ja personali seas kõrgem.
„Ta jõuab koolipere kiiremini testitud ja saab pildi selgeks, kes saavad koolis jätkata, kes peavad koju jääma,“ ütles ta. „Aga mõnes õppeasutuses on kibekiired päevad kooliõdedel. Tahan lapsevanematele meelde tuletada, et kooliõed väga ootavad teie nõusolekuid selle kohta, kas te annate loa oma last vaktsineerida või mitte. Mida kiiremini need nõusolekud kogutud saab, seda operatiivsemalt kooliõed saavad ka õpilasi kohapeal vaktsineerida. Ja niimoodi me kindlasti saame tagada seda, et koolid avatuna püsiksid.”
Tänaseks on Tallinnas 12-17 aastaste õpilaste seas vaktsineeritute tase veidi alla 50 protsendi. Õpetajatest on Tallinna koolides keskmiselt vaktsineeritud 80 ning väga paljudes koolides juba ka 100 protsenti. Tallinna Reaalkool ja Tallinna 21. Kool näitavad selles osas eeskuju.
Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar ütles, et reaalkoolis on vähemalt ühe doosiga vanuses kaksteist ja vanemad õpilased vaktsineeritud üle 80 protsendi. „Me kindlasti oleme seda tüüpi kool, kes usub teadusesse ja seda me ka populariseerime,” lausus ta.
Distantsõpe süvendaks õpilünkasid
Kuigi riiklikult on võetud eesmärk hoida koolid maksimaalselt avatud, on siiski oht, et üks hetk tuleb taas distantsõppele minna. Koolidel on küll kogemus olemas, kuid üheks suureks murekohaks on lapsed, kellel on tekkinud õpilüngad.
Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula ütles, et igal aastal septembris ja oktoobris toimub kõikides klassides ja kõikides ainetes niinimetatud kordamine. „Selle meelde tuletamine, mida me oleme õppinud,“ lausus ta. „Kindlasti see periood annab ka selge vastuse, millised õpilased on rohkem maha jäänud, millised õpilased on vähem maha jäänud.“
Pajula sõnul on koolidele antud ka lisaressurss nende õpilaste järeleaitamiseks, et nad ikkagi saaksid õppekava, õppeprogrammiga edasi minna.
Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar lisas, et kool püstitas ka väga selged eesmärgid juba eelmine aasta endale.
„Meil oli väga tihe koostöö õpetajate, õpilaste, vanemate ja tugispetsialistidega,“ lausus ta. „Me püüdsime tegelikult vältida seda, et need õpilüngad üldse tekiksid. Kui mõnel õpilasel on need tekkinud, siis meie õpetajad kindlasti seda ka kaardistavad. Kui nad näevad seda, siis vastavalt sellele ka tegutseme.”
Allikas,. Pealinn
Foto: