Eesti Päevalehe ja Delfi Faktikontrolli edetabel: Kolm suuremat valevorsti poliitikute seas 1. Martin Helme, 2. Mart Helme, 3. Varro Vooglaid
Kolm suuremat valevorsti poliitikute seas
3. Varro Vooglaid
Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) juht on esitanud ka ise mitu kahtlast väidet ja levitanud kuulujutte, ent peamiselt võlgneb ta poodiumile jõudmise au oma sihtasutuse portaalile Objektiiv. Tegemist on väljaandega, kus esitatakse meediakriitikat läbisegi koroona-libauudiste ja kõige muuga, mis parajasti kergeusklikke konksu otsa tõmbab. Ei peeta paljuks toetuda allikana ka Hiina kompartei propagandaväljaandele.
2. Mart Helme
Kõigepealt tuleb nentida, et esimesed kaks kohta saavutasid Eesti poliitretoorika A+ kategooriasse kuulujad, kelle selja taha jääb enamik teiste erakondade esimehi. Mõlemad on väga osavad argumenteerijad, kuid kasutavad aruteludes palju demagoogiat ja muid moraalselt küsitavaid võtteid. Viimane väide kehtib nii vaenu õhutamise kui ka tihtipeale sihilikena mõjuvate faktivigade kohta.
Mart Helmet võib tihtipeale näha oma ütlustest tekkinud torme silmanähtavalt nautimas. Vanem Helme kehastab ilmekalt seda, millisena EKRE on eraviisiliselt esitlenud oma lähenemist poliitkommunikatsioonile.
– Jõulised, selged, lühikesed, arusaadavad sõnumid.
– Kõikide suure meedia aukude ärakasutamine, pidev pressing peavoolule jne.
– Väited ja „kõllid”, millele peavool lihtsalt peab reageerima. Siis see hakkab kerkima ja toodab teatud hulga suures meedias olemist. Enamasti küll negatiivset, aga siiski pildil: „anname tuld”, „kohtunike pead veerevad” jne.
Näiteid Mart Helme väidetest, mille Päevalehe / Delfi faktikontroll on valeks tunnistanud.
– 53% inimesi tunnistavad, et nad joovad rohkem kui enne alkoholiralli algust (piirikaubandus Lätiga – toim).
– Prantsuse natsionalistide juhti Marine Le Peni tahetavat hullumajja panna.
– Vene keel muudeti kohtutes aktsepteeritavaks asjaajamiskeeleks.
1. Martin Helme
EKRE esimehele Martin Helmele annab esikoha asjaolu, et tema jutt on läinud vastuollu mitte ainult tõega, vaid ka tema enda varasemate ütlustega.
Võib-olla jätab esimese kahe koha EKRE poliitikutega täitmine erapooliku mulje? Toome paralleeli: jalgpallikohtunik ei saa mängu jooksul otsustada, et vigu tegevale meeskonnale on juba küllalt kollaseid-punaseid kaarte jagatud. Tema ülesanne on jagada kaarte vigadele olenemata sellest, kas see jätab temast vigu tegeva meeskonna fännidele vaenuliku mulje. Näiteid.
– Helme 2007: „Loomulikult oleks tulnud kuju (…) Tõnismäelt ammu ära viia. Viimane aeg selleks oli eelmise aasta mais puhkenud konflikti järel. [- – -] Pronkssõduri äraviimine oli ainuõige lahendus, ainult seda oleks tulnud teha ammu-ammu.”
– Helme 2020: „Ma ei ole kunagi arvanud, et oli hea mõte viia pronkssõdur ühest kohast teise.”
– Helme 2015: „Erinevalt parteide rahastamisest ja kuluhüvitistest ei ole me nn katuseraha suhtes kriitilised, sest see on ikkagi raha, mis läheb inimestele tagasi ja üldiselt väljapoole pealinna ehk siis regionaalarengusse.”
– Helme 2020: „Ma ei ole katuserahade suur fänn. Olen korduvalt teinud ettepanekuid selline rahajagamine ära jätta.”
Faktikontrolli kinni jäänud valede esikolmik
1. Jaak Madison, Mart ja Martin Helme, Varro Vooglaid ja SAPTK. USA
2. Jüri Ratas
3. Kaja Kallas