Krediitkaart on tõeliselt kasulik abiline. Selle abil saab broneerida puhkusereisid, maksta internetis toodete eest ning palju muudki. See kõik on aga hea ja tore vaid siis, kui tead, mida teed. Krediitkaardi asjatundmatu või hooletu kasutamine võib kaasa tuua tõsiseid probleeme, mille likvideerimine võtab liigagi kaua aega ja energiat, rääkimata rahalisest kulust.
Turvaline internetipood aitab tagada probleemivaba ostukogemuse
Internetipoed on õnnistuseks ja nuhtluseks. Õnnistuseks, sest need on ostlemise palju mugavamaks ja lihtsamaks muutnud. Nuhtluseks, sest iga korraliku äri kõrval on rohkelt neid, kes üritavad ostjal nahka üle kõrvade tõmmata. Enne kui hakkad raha kulutama, tutvu e-poega nii põhjalikult, kui võimalik.
Esimese asjana vaata üle, kas lehe aadressi alguses on kirjas https://. See kombinatsioon näitab, et andmeside on turvaline ja salastatud. Võimalusel eelista veebipoode, mis nõuavad täiendavat identifitseerimist nagu näiteks internetipanka sisselogimist. Hea mõte on ka veebipoe nimi otsingumootorist läbi lasta. Teiste inimeste arvustustest saad selge pildi, kas tegu on turvalise e-poega või petturitega.
Krediitkaart vs deebetkaart
Suurim erinevus nende kahe kaarditüübi vahel on see, et kui deebetkaarti kasutades saab kulutada vaid raha, mis reaalselt kontol olemas, siis krediitkaart pakub krediidilimiiti. Jah, paljudel deebetkaartidel on krediitkaardi tunnused, et saaksid ostude eest ilma mureta tasuda, ent neil ei ole kõigest hoolimata krediidilimiiti.
Krediidilimiit tähendab, et tasumiseks ei pea olema kaardil sinu poolt teenitud või sinna kantud raha, vaid saad kasutada krediiti etteantud limiidi piires. Kasutatud raha tuleb aga vastavalt lepingus määratud kuupäevale tagasi maksta, et vältida hilinemisega kaasnevaid tasusid.
Krediitkaart pole seega parim variant, kui plaanid teha kuluka ostu. Sellisel juhul sobib paremini tarbimislaen, mille tagasimaksegraafik on palju paindlikum ja kasutatava raha limiit suurem. Krediitkaart sobib olukordadesse, kus makstavad summad on pigem väiksemad – igapäevaellu või reisile. Väga paljud krediitkaardid tulevad seejuures reisikindlustuse võimalusega ehk piiri taha minnes on ühe olulise asja eest juba hoolt kantud.
Turvalisus ennekõike
Ükskõik kelle käes on sinu krediitkaart või krediitkaardi andmed, saab kaarti edukalt kasutada. Ostu tegemiseks piisab reeglina vaid kaardi numbrist, kehtivusajast ja turvakoodist. Just seda infot otsivad ka need, kes soovivad kaarti kopeerida.
Krediitkaardiga makstes hoia kaart kogu aeg enda silme all. Kaardi kopeerimine võtab vaid mõned sekundid! Kontrolli üle seegi, et sisestatud summa on korrektne. Veel üks võimalus enda kaitsmiseks on kasutuslimiitide aktiveerimine. Võimalik on nii päeva-, nädala- kui kuulimiit. Kui kaart või kaardiandmed peaksidki sattuma petturi kätte, ei saa nad vähemalt korraldada totaalset hävingut.
Nende juhiste järgimine aitab oluliselt vähendada tõenäosust, et langed krediitkaardipettuse ohvriks. Aga ka siis, kui oled kõike korrektselt teinud ja kaart on turvalises kohas, tasub aegajalt heita pilk krediitkaardi väljavõttele ning kontrollida üle, mis kontol toimub.
Väga tähtis on seda teha siis, kui oled krediitkaarti palju kasutanud – kas siis internetis osteldes või puhkusereisil olles. Mida kiiremini pettusele jälile saad, seda kergem on reeglina raha tagasisaamine ja turvalise olukorra taastamine.
Olukorras, kus krediitkaart on läinud kaotsi või varastatud, on esmatähtis selle võimalikult kiire sulgemine. Pankadel on olemas ööpäevaringne klienditugi, mille abil saab kaardi kinni panna. Isegi kui leiad kaardi hiljem kodust, on parem see kinni panna, kui riskida pettuse ohvriks langemisega.