Alati valmis ehk mis asjad peaksid autos olemas olema?
Olenemata sellest, mis marki autoga sõidad, kas see on uus või vana, tahad olla kindel, et autos on olemas teatud asjad. Sellesse nimekirja kuuluvad asjad, mida ehk eriti tihti ei vajagi, ent kui see vajadus tekib, oled õnnelik, et mõtlesid ette.
Dokumendid
Maailm võib olla internetti kolinud, ent paberkujul manuaalid on siiski alles. Kui su autol on see olemas, ära torma seda välja viskama. Sa ei tea, mis olukorras võib olla vajalik ühte või teist infot kontrollida ja Murphy seaduse kohaselt oled just sel hetkel leviaugus. Kui manuaal on siiski juba läinud, lae tootja lehelt alla elektrooniline versioon.
Erinevalt paljudest teistest riikidest, on Eesti eeliseks see, et näiteks kindlustuspoliisi kaasaskandmine ei ole kohustuslik. See ei tähenda, et sellest võiks täiesti loobuda! Liikluskindlustus ei ole mitte vaid seadusest tulenev kohustus, vaid on absoluutselt tark valik. Ehk et kuigi sa ei pea kindlustuspoliisi välja printima, veendu et see on endiselt kehtiv.
Ole valmis erinevateks probleemideks
Varuratas, tungraud ning mutrivõti käivad käsikäes. Kui kasvõi üks neist on puudu või pole kasutusvalmis, on teised kaks kasutud. Ootamatult tühjaks läinud rehv on juba iseenesest piisavalt ebameeldiv. Avastades, et mutrivõti on koju jäänud või varurehv töss, muutub niigi kehv olukord veelgi hullemaks.
Krokodillid ehk käivituskaablid tulevad appi, kui aku on ootamatult tühjaks saanud. Tihtipeale juhtub see külmades oludes, mil ei tahaks just pikalt tee ääres istuda. Jah, nende kasutamiseks on vaja teist, töötavat, sõidukit ent sellisel juhul ei pea lootma, et abivalmis möödaminejal on olemas ka käivituskaablid. Krokodillid on võrdlemisi odavad, võtavad vähe ruumi ning on hädaolukorras asendamatud.
Ära kulub ka multitööriist, mille abil saab tehtud mitmed väiksemad tööd. Enamike multitööriistade varustusse kuuluvad: näpitsad, traadilõikur, käärid, viil, saag, pudeliavaja, sakiline ja tavaline tera, konserviavaja, nuga jne. Ja lõpetuseks vana hea hall toruteip, tuntud ka kui MacGyveri teip. Universaalne tööriist, mis võib lahendada nii mõnegi keerulise momendi. Kas seda on vaja siis millegi parandamiseks, prao katmiseks, kahe jupi ühendamiseks või hoopis millekski muuks.
Turvalisus ennekõike
Kuigi esmaabikomplekti olemasolu pole sõiduautos vajalik, tasuks sellele siiski koht leida. Esmaabikomplekt ei võta ruumi, ent kui vaja, on olemas. Eriti tähtis on see siis, kui peres on lapsed, kellel võib pisut rohkem juhtuda esmaabi vajavaid õnnetusi. Komplekti võiksid kuuluda eri suuruses plaastrid, steriilne haavaside ja haavalapp, desinfitseeriva ainega puhastuslapid, elastikside, rõhkside, kaitsekindad, kolmnurkrätik, soojendustekk, kaelalahas ning muidugi ka juhis, kuidas neid kasutada.
Nähtavuse jaoks on vajalik ohukolmnurk – kasutamiseks halva nähtavuse korral või kui oled teinud kurvil hädapeatuse. Samamoodi peab autos olema ka minimaalselt 1kg kaaluga tulekustuti. Ja kuigi oleme harjunud pea igas olukorras telefoni kasutama, mõtle sellele, mis juhtub, kui aku tühi. Siis on nutivahend pigem kallis klots. Hoia seetõttu autos korralikku taskulampi. Selle abil saab ka kottpimedas ratas vahetatud ning kui vaja teepervel kõndida, saad endale teed näidata ning oled kõigile hästi nähtav.
Külmemates oludes, ka Eestis, võiks talvisel ajal olla autos teatud asjad juhuks, kui jääd krõbedates oludes tee äärde. Varukindad, tekk, veekindlad tikud või tavalised tikud veekindlas kotis, kõrge toiteväärtusega snäkid jms. Väikeste lastega reisides pole halb idee hoida autos ka riiete varukomplekti.
Ja lõpetuseks asjad, mis pole ilmtingimata vajalikud ohutuse tagamiseks, ent muudavad autosõidu mugavamaks ja – puhtamaks! Leia autos koht prügikottidele, pabersalvrätikurullile, kilekottidele või ka taaskasutatavatele poekottidele. Kui sinu autos on olemas kõik mainitud asjad, oled enamikeks hädajuhtumiteks täiesti valmis!