Täiendatud 21.04 kell 12,10
Terviseamet rõhutab, et paljudes riikides levivad hoogsamalt ka teised ohtlikud nakkushaigused, millega riigid ei jõua Covid-19 koormuse tõttu tegeleda. Ehk välismaal on oht praegu nakatuda erinevatesse ohtlikesse nakkushaigustesse, mida ei pruugi tuvastada õigeaegselt ega saada ka õigeaegselt arstlikku abi.
Terviseameti info kohaselt ei tehtud surnud lapsele Egiptuses ühtegi testi, seega ei ole täpselt teada, millesse ta nakatus. Kaheaastast last tabanud oksendamine ja kõhulahtisus viitavad rotaviirusele, mille vastu imikuid vaktsineeritakse.
Möödunud neljapäeval saabusid Eestisse lapse isa, ema ja nende teine, viieaastane laps. Ema ja laps toimetati lennujaamast kiirabiga haiglasse, kus viibivad tänaseni.
Mõlemal haiglasse toimetatud pereliikmel tuvastati Covid-19 viirus. Vanem laps võitleb haiglas ka rotaviirusega, mille sümptomid on kõhulahtisus, oksendamine ja palavik.
„Alla kaheaastane laps suri raske kõhulahtisuse tagajärjel Egiptuses, kuna ei saanud õigeaegset arstiabi,“ sõnab terviseameti meediasuhete spetsialist Merilin Vernik.
UUDIS ON TÄIENDAMISEL
Alliaks. Õhtuleht
Rotaviirusenteriit
Rotaviirusenteriit on viiruslik soolenakkus, mille tekitajaks on rotaviirus. Haiguse esinemine on sesoonne – haigestumisi esineb sagedamini talvel ja kevadel. Rotaviirusnakkus on väga kergesti leviv ja on maailmas kõige sagedamini esinev laste soolenakkus. Üks kolmandik alla viie aasta vanuste laste kõhulahtisuse juhtudest on põhjustatud rotaviiruste poolt ja enamik lastest põeb seda nakkust esimese 2-3 eluaasta jooksul. Haigestumine on suurim 6-24 kuu vanuses. Haigus esineb nii üksikjuhtudena kui puhangutena kollektiivides.
Viirusnakkus levib aastaringselt hooajalise tõusuga kevadel ning maksimaalse haigestumisega märtsis-aprillis-mais. Kõige sagedamini nakatuvad kuni viie aasta vanused lapsed. Haiglaravi vajab 75–91% haigestunud lastest.
Rotaviirus kuulub reoviiruste perekonda. Inimestel põhjustavad haigestumist peamiselt A, B ja C rühma rotaviirused ning loomadel – A, B, C, D, E ja F rühma viirused.
Rotaviirused säilivad hästi saastunud pindadel, kätel, joogivees ja kuumtöötlemata toidus ning hävivad desinfitseerivate klooriühendite toimel.
Nakkusallikaks on haige inimene. Loomade rotaviirused ei põhjusta inimeste nakatumist.
Rotaviirused levivad fekaal-oraalsel teel ja osalt piisknakkusena – kõige sagedamini haige väljaheitega saastunud käte, toidu või vee vahendusel. Haiglas võivad rotaviirused levida väikelaste mähkmete kaudu. Viiruste eritumine väljaheitega algab enne haigusnähtude ilmumist ja kestab 10 – 21 päeva alates haiguse algusest. Viirusega saastunud esemed on nakkusohtlikud mitu päeva.
Rotaviirus on sageli ka haiglanakkuse tekitajaks ning soolenakkuse puhangute põhjustajaks hooldekodudes, lasteaedades jt kollektiivides.
Haigusnähud ilmuvad 1–3 päeva pärast nakatumist ja kestavad 4-6 päeva, harva kauem. Haigus algab palaviku, kõhuvalu, oksendamise ja järsku tekkiva vesise kõhulahtisusega. Väikelastel võib kiiresti kujuneda ohtlik vedelikuvaegus, mille tõttu vajab laps haiglaravi.
Rotaviirusnakkus levib peamiselt laste seas, kuid võivad nakatuda ka täiskasvanud. Täiskasvanutel võivad kujuneda samad haigusnähud, kuid sagedamini põevad nad haiguse läbi väheste nähtudega kerges haigusvormis. Hooldekodudes võivad tekkida rotaviirus-nakkuse puhangud. Rotaviirus-nakkuse haiglapuhangud võivad tekkida ka vastsündinute ja väikelaste osakondades.
- Haiguse ennetamine väikelastel
Väikelastel on võimalik ennetada haigust vaktsineerimisega. Vaktsiini manustatakse suu kaudu sõltuvalt vaktsiinist kaks või kolm annust, aluseks riiklik immuniseerimiskava.
Rotaviirusnakkuse vastane vaktsineerimine aitab vältida väikelastel rotaviirusnakkuse poolt põhjustatud mao-peensoolepõletikku, haiglaravi vajadust ning surmajuhte. Vaktsineerimisega hoitakse ära rotaviirusnakkuse puhanguid väikelaste kollektiivides. Kuna rotaviirusnakkust esineb sageli ning selle keskmine kestus on kuni üks nädal, siis vähendab vaktsineerimine lapsevanemate töölt puudumise vajadust haige lapse hooldamiseks ning põetamiseks.
- Haiguse ennetamine täiskasvanutel
Kuna rotaviirusenakkus levib peamiselt elukondliku kontakti kaudu, siis tuleb väikelastega perekondades ja lasteasutustes järgida hoolega hügieeninõudeid. Toidu valmistamisel ja söömisel tuleb pidada kinni puhtusenõuetest, kuumtöötlemist vajavaid toiduaineid tuleb piisavalt kuumutada ning kahtluse korral tuleb joogivett keeta.