Kui palju koroonapiirangute tõttu riigil raha kulub, ei tea täpselt keegi, kuid mõningaid arvutusi on tehtud. Kindlustussektoris tegutsev investor ja ettevõtja Risto Rossar kirjutas nädalapäevad tagasi Eesti Päevalehes, et igale tööl käivale eestlasele maksavad piirangud 712 eurot kuus. Seejuures arvestas ta sisemajanduse koguprodukti, laenatud raha ja rahatrükki. Viimase arvestamises ta kahtles, sest see pole meie valitsuse kontrolli all.
“Üritasin mõelda, mis on need kulud, mis meile selle tegevuse eest arve saadavad,” selgitas Rossar ERR-ile. Oma arvutustes liitis ta kokku mulluse sisemajandise koguprodukti (SKP) vähenemise 1,57 miljonit eurot, riigi võetud laenu 2,47 miljonit eurot ja Eesti osa Euroopa Liidu rahatrükist – 2,9 miljardit eurot.
Rossar tunnistas, et rahatrüki arvestamine pani teda kõige rohkem kõhklema, sest see ei ole Eesti valitsuse kontrolli all, kuid on meie kulu. “Seal on selline huvitav trikk, et rahatrükk on tegelikult nagu maks säästjatele ja palgasaajatele. Toimub massiline raha ära võtmine vara mitteomavatelt inimestelt ja see suunatakse vara omavatele inimestele. Kuna ta lööb vaesemaid eriti valusasti, siis ta on õige siiski arvesse võtta,” selgitas Rossar. Tema arvutuskäigu järgi on riigi kulu piirangutele 19 miljonit eurot päevas.
Rahandusministeeriumi makromajanduse analüütik Madis Aben peab seda ülepaisutatuks ja leiab, et pigem võiks rääkida seitsmest miljonist päevas. Seejuures ei pea ta õigeks rahatrüki arvestamist koroonapiirangute kulu hulka. “Rahatrükk oli hädavajalik ja selle eesmärk oli majandustegevust turgutada nii palju kui võimalik selles ebakindlas olukorras,” ütles Aben.
Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee