Pühvliaasta ei tule astroloogi ennustusel siiski kerge – tõsise meelelaadiga härja valitsuse all tuleb kohusetundlikult tööd rügada ja usinasti elupõldu künda. Isiklikus elus on uus aasta hea õhumärkidele: Kaksikutele, Kaaludele ja Veevalajale
„Täpselt aasta tagasi, kui koostasin prognoosi rotiaasta kohta, oli mul suur uudishimu 2020. aasta vastu,“ jätkab Mang. „See oli tingitud asjaolust, et 12. jaanuaril 2020 oli selline kahe planeedi konjunktsioon, mida esineb keskeltläbi kord viiesaja aasta jooksul – Saturni ja Pluuto ühendus Kaljukitses.“ Selline seis oli viimati aastal 1518, enne seda 1284 ja veelgi varem 783. Tsükli pikkuse erinevus on selgitatav sellega, et Pluuto orbiit on elliptiline.
Kahe tõsise planeedi – Saturn esindab piiranguid ja aega ning Pluuto surma ja transformatsiooni – ühendus tõotab suuri ja dramaatilisi muutusi. Kõik, mis on halb, võimendub veelgi. On isegi öeldud, et Saturn ja Pluuto koos loovad kalmistu gravitatsiooni. Nad toovad esile kõik ebamugavad vastuseisud, mida oleme üritanud vaiba alla pühkida, aga mis lõpuks peavad ikkagi päevavalgele tulema ja lahendatud saama. See seis tekitab vältimatult pingeid ja piiranguid ning põhjustab ühiskonna lõhenemist. Kõike seda me sel koroona-aastal ka nägime. Halastamatult lammutavad nad ajale jalgu jäänud sotsiaalseid struktuure, tehes ruumi uutele võimalustele. Pikas plaanis on see õige, ent konkreetses ajahetkes raske ja ränk. See kõik toimub aga terveks saamise nimel – inimesed on terved vaid puhtas looduslikus keskkonnas.
„Kui ma oma 2021. aasta prognoosiga valmis sain, tekkis mul hirm, mida mul ei olnud aasta tagasi,“ tõdeb tähetark. „Midagi on murdunud, mingid eluahelad on katkenud. Seda elulaadi, mis oli enne koroonat, ei tule ega tohigi tagasi tulla. Ohjeldamatu tarbimine on viinud maakera kurnatuseni ja loodusressursside ammendumiseni.“
Saturni ja Pluuto ühendus Kaljukitses esindaski maiste pürgimuste tippu. Füüsilises maailmas sealt enam kaugemale ei saa. Edasi saab minna ainult vaimsuse suunas, mida tähistab Veevalaja. Või tuleb krahh.
Mang hüppab ajas pool tuhat aastat tagasi, kui Saturn ja Pluuto viimati Kaljukitses kokku said. „See oli reformatsiooni, usupuhastusaja algus!“ sõnab ta. (1517. aasta 31. oktoobril naelutas Martin Luther Wittenbergis lossikiriku uksele oma 95 usupuhastuse teesi, mis said kirikureformi aluseks – toim) „See oli aeg, kui kirikutest visati välja pühapildid ja pühakujud, lõpetati kloostrielu. Martin Luther ja tema sõbrad võtsid nunnakloostrist naise,“ räägib Mang. „Enam ei olnud arusaamist pühast kunstist, mindi lihtsustamise teed. See tähistas paradigma muutust.“
Astroloog jutustab, et enne seda oli tuhat aastat keskaega, kus keskne teema oli jumala teema. „Kirikul oli kõrge autoriteet, teoloogid-filosoofid-ülikoolid tegelesid jumalasõna mõtestamisega, vaimset maailma peeti reaalseks ja füüsilist selle peegelduseks. Reformatsiooniga aga tehti elu inimesekeskseks – igaüks võis tõlgendada piiblit vastavalt oma arusaamisele. Protestantismiga kerkis üles ka äritegemine. Aadlikud hakkasid tegelema kaubanduse ja äriga ja kaupmehed omakorda hakkasid elama nagu aadlikud. Ehitati manufaktuure, tehaseid, vabrikuid, millega pandi alus hilisemale masstootmisele. Öeldakse ju ka, et protestantism on kapitalismi vaim.“
Teaduse-tehnika revolutsioon on viinud inimkonna apokalüpsise lävele, leiab tähetark. Saatuslik Saturni-Pluuto ühendus Kaljukitses on pöördepunkt, kust edasi pääseb tema sõnul ainult uut moodi – lõpetades tehnikakummardamise ja majanduskasvu tagaajamise ning naastes säästliku looduskeskse eluviisi juurde.
„Ma rägin seda inimesena, kes on uurinud tsivilisatsioonide ajalugu, ja vaatan lisaks planeediseise. Tsivilisatsioonil nagu inimesel ja riigilgi on oma lapsepõlv, õitseaeg, vanadus ja lõpp.“ Astroloogi kinnitusel ütleb ka tähekaart, et Lääne tehnokraatlikule tsivilisatsioonile on lõpp tulnud. „Praegu on murdumise aeg. Progressi müüt on kokku varisenud, sest inimeste elukvaliteet on nii kliimamuutuste kui ka keskkonna reostumise tõttu pöördumatult halvenemas.“
„Kui renessansiga pandi Jumala asemele inimene, siis nüüd on jumalaks saanud masinad, asjad, tootmine ja majanduskasv. Inimene on sattunud elama hingetusse tehiskeskkonda,“ jätkab Mang. „Päevalehes kirjutati, et viiekümne aastaga on Eesti loodusest kadunud sada liiki. Kogu maailmas väheneb liigirikkus tohutu kiirusega. Ja mina saan aru nii, et praegune koroonaviirus on tulnud inimeste peale sellepärast, et tal ei ole neid elusolendeid – putukaliike-loomaliike –, kellega saaks sümbioosis elada. Inimtegevuse tagajärjel on nii palju loomaliike kadunud, et viirusel ei ole oma loomulikku kohta, kuhu kinnituda, ja sellepärast on ta tulnud inimeste peale. See haigus on kosmilist päritolu. Koroona ei ole tervishoiu probleem, see on tsivilisatsiooni probleem!“
Pandeemia on tulnud ütlema: loodust kahjustav, ületootmisele ja -tarbimisele rajatud ühiskonnakord uhutakse ajalookloaaki. Ja ellujäämiseks vajame Noa laeva või päästepaate. Tähetarga sõnul on need päästepaadid ökokülad ja kogukondlikud asumid.
„2021 aasta on veel aktiivsem ökokülade loomise aasta. Väga iseloomulik ja ilus näide on Indrek ja Anna Vainu minek Soomaale – nad tegid endale kodu kõige lihtsamatest asjadest, sellest, mille nad kätte said,“ räägib Mang vaimustunult. „Uus põlvkond tahab ka elada. Aga nad peavad edasi minema sealt, mille eelmine põlvkond on neile jätnud. Ja see ei ole ilus maailm, kahjuks on see laastatud metsadega loodus ja digitaalseks pöördunud reaalsus. Mul on tõesti hirm järgnevate aastate ees, sest ma näen, et tagasipöördumist koroonaeelsesse aega ei tule. Aga see tähendab, et veelgi rohkem inimesi jääb tööta ja majandus tuleb täielikult ümber korraldada. Sellised inimesed nagu Indrek ja Anna on targad inimesed, nad ei hakka muutma neid, kes ei taha ennast muuta. Nad lihtsalt loovad enda väärtushinnangutele sobiva elukeskkonna. Praegu ongi tähtis see, et terved inimesed astuksid haigest, kurjuse, närvilisuse ja pahasoovlikkuse keskkonnast välja. Sellepärast ma lõpetasingi oma prognoosi üleskutsega: „Eestlased, tagasi Vargamäele!““
Astroloog soovitab end ümbritseda soojade inimeste, kvaliteetsete ja kaunite asjade ning positiivse infoga.
„Kahjuks head ja kvaliteetset on alati vähe,“ tõdeb ta. „Ebakvaliteetsus domineerib. Hirmu-uudised matavad head uudised enda alla. Kive ja kruusa on palju, kalliskive vähe. Aga need tuleb üles leida. Näiteks meie naisega vaatame mitu korda aastas Oskar Lutsu „Kevadet“ ja „Suve“, sest seal on elurõõmsad lapsed, tervislik elu, ilus loodus, nii palju vabadust ja värsket õhku. Mul hakkab siis kergem, sest see vaatamine teeb meele rõõmsaks. Tolle ajaga võrreldes on tänapäev košmaarne unenägu.“
Materialistliku maailmavaate aeg on Mangi sõnul möödas. „Eesti 200 esimees Kristina Kallas, Veevalaja, on öelnud, et nende partei esindab idealistlikku maailmavaadet. Vähemalt nii vastas ta minu küsimusele Paide arvamusfestivalil. Eesti riigi valitsus on tegelnud sellega, et inimesi materiaalselt aidata, ning sellega on ta üldiselt hakkama saanud, aga tal puudub visioon, tulevikku suunatud ideoloogia. Riik ei saa olla ilma ideoloogiata, nagu ka inimese elu ilma kõrgema sihita.“
2021 on uute väljapaistvate ideede aasta, usub Mang. „Alati on olemas mõte, mis viib kriisist välja. Alati! Nüüd ongi uute ideede aeg. Arvatavasti pole enamik inimesi muutustele altid, kuid meie noored, eriti Veevalaja-põlvkond (noored, kes on sündinud aastatel 1998–2012, kui Neptuun asus Veevalajas – toim) on sellele vastuvõtlikum ja valmis uusi ideid reaalsuseks looma. See põlvkond kannab uut kosmilist koodi ja lihtsalt hakkab tegema, mis on õige. Nende deviis on „Kõigi maade vaimsed, ühinege!““
Mõistagi ei tähenda uus alati seda, et elu muutub kohe paremaks, kuid tähetark näeb kaugemat tulevikku siiski helgena terendamas.
Esimesed uue aasta kuud tõotavad aga tulla ärevad ja keerulised. Kõige raskem aeg 2021. aastal on Mangi sõnul just jaanuar. Kõigepealt saavutab koroona oma kõrgpunkti või ilmuvad uued viiruse mutatsioonid, pärast seda tulevad looduskatastroofid ja mõnel pool maailmas on sõjaohtu.
„Jaanuar on ehmatav,“ hoiatab ta, „veebruari algus ka. Aga kui algab pühvliaasta, siis läheb rahulikumaks. Umbes jaanipäevani ei ole elul isegi viga, kuid kesksuvest alates läheb jälle närvilisemaks. Juulis võib olla kliimaga seotud probleeme – kuskil on palav ja põuane, teises kohas sajab ja uputab. Ka muutused Päikesega võivad kaasa tuua uusi probleeme.“
Lõppev aasta – kas siis tähtede seisu või sundusliku sisepagenduse tõttu – loksutas väärtushinnangud paremini paika ning inimesed on jõudnud äratundmisele, mida nad elult ootavad. „Järgmisel aastal otsitakse enam kontakti ja solidaarsust – kellega luua vennaskond, et midagi ühiselt teha,“ kirjeldab astroloog. „Kõige sotsiaalsemad, pedagoogilisemad ja intellektuaalsemad on õhumärgid. Nendel on kõige rohkem ideid. Seega tuleb 2021 nende jaoks üpris hea. Samamoodi on see hea aasta tulemärkide – Jäära, Lõvi ja Amburi jaoks, sest nemad käivitavad õhumärkidelt saadud mõtted.“
Mang märgib, et viimased aastad on üldiselt soosinud rohkem maa- ja veemärke. „Mart Helme – Skorpion (veemärk), Jüri Ratas – Vähk (veemärk), Kersti Kaljulaid – Kaljukits (maamärk), Toomas Hendrik Ilves – Kaljukits (maamärk),“ loetleb ta viimase aja edukaid poliitikuid, kelle parimad ajad saavad uue aastaga tõenäoliselt läbi. „Seekord läheb valimistel kõige paremini õhumärkidel,“ prognoosib tähetark. „Ma ei imestaks, kui presidendiks saaks Eesti 200 juht Kristina Kallas, kes on Veevalaja ning kellel on paljud planeedid väga soodsa asetusega.“ Niisamuti on õhumärk – Kaksikud – Reformierakonna juht Kaja Kallas.
„Õhumärkide domineerimine räägib sellest, et intelligents hakkab rohkem ühiskonda mõjutama, et loomeinimeste ja teadlaste poolelt hakkab tulema enam ideid, kuidas edasi minna,“ sõnab Mang.
Veel ennustab astroloog pöördumist müstilisema maailmatunnetuse poole. Nüüd juba mõnda aega püsinud vaimsuselaine kogub veelgi väge.
„Kui panna praegusele Lääne tsivilisatsioonile diagnoos, siis see on intellektuaalne kriis – tal ei ole mõtteid, kuidas edasi. Nüüd on paradigma vahetuse aeg. Müstika on see, mille kaudu peaks uus suund välja filtreeruma. Praegune aeg on äärmiselt religioosne ja müstiline. See on otsing!“ sõnab Mang paatoslikult. „Alati, kui ühiskonnas toimuvad suured muutused, tekib vajadus elu selgitada, aga teadus ei ole suuteline seda tegema, sellepärast ongi müstikal nii oluline osa. Müstika on muutuste pärm! Esikohal peab olema Jumal! Ateism tähendab primitiivset maailmavaadet. Religiooni toovad maailma müstikud, geeniused ja prohvetid. Ilma nendeta ei saa kirikut sündida, sest nemad on taevase sõnumi kandjad.“ Järgmisel aastal otsitakse tõsiselt väljapääsu, kuidas ühiskonda vaimselt äratada ja tervemaks muuta.
„Tehniline maailm, mis on looduse asemel ülimuslikuks seatud, on hingetu ja elutu. Ta tapab inimest ja loodust,“ rõhutab Mang. „Vanasti elasid meie metsades haldjad. Aga haldjad tahavad puhast loodust. Selleks, et nendega jälle kontakti saada, tuleb elada loodusega kooskõlas. Tagasihoidlikult, kasinalt, talupoeglikult.“
Ajakirjaniku väitele, et keskmine tänapäevainimene ei ole valmis raske tööga muretsetud mugavustest loobuma, vastab tähetark, et muud lahendust tervenemiseks paraku pole. „Me peame hakkama lihtsamalt elama – see on paratamatu,“ kinnitab ta. „Kui päev saab läbi, tuleb öö. Uusaeg oli päevane aeg, kui tähtsaks peeti välist elu, isiklikku edu ja heaolu. Tehnika tegeleb välise elu ja mugavuste loomisega. Tema eesmärk on konkurentide võitmine, parem on see, kellel on uuem telefon ja kiirem auto, ja see võidujooks on sellesse protsessi juba sisse programmeeritud. Aga kõik maine ja füüsiline on ajutine. Astroloogia väärtus seisneb selles, et ta näitab, millal üks tsükkel lõpeb ja teine algab. Astroloogiline päevatsükkel sai läbi, nüüd algab öine, müstiline, hingede aeg. Vaja on saada tagasi inimeseks, kelle elutegevus aitab looduse ilu veelgi paremini välja tuua. Inimkonna elu mõte on olla siin hea aednik.“
1518. aasta: usupuhastus. Muide, 1518. aastal tabas Strasbourgi nn tantsukatk, maniakaalsest tantsuhullusest nakatus umbes 400 inimest, suur osa neist suri.
1284. aasta: kõrgkeskaja lõpp, vararenessansi algus, esimesed suured maadeavastused.
783. aasta: viikingite Lääne-Euroopa vallutusretkede algus.
549. aasta: budismi laienemine Jaapanisse, hilisantiigi lõpp, keskaja algus.
47. aasta: kristluse sünd, Kristuse apostlid levitavad ristiusku.
Kõiki neid perioode ajaloos seob paar ühist nimetajat:
* Uute impeeriumide algus või nende kõrgaeg.
* Maadeavastuste ja/või -vallutuste kõrgaeg.
* Usulõhed ja/või uute religioonide, uskumuste sünd.