Eesti peaminister Kaja Kallas, Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ja Läti peaminister Krišjānis Kariņš pidasid täna Balti peaministrite videokohtumise, kus võtsid vastu ühisavalduse Euroopa COVID-19 vaktsiinide tarnete kiirendamiseks suurema vajaduse ja kõrgema vaktsineerimisvõimekusega riikidele ning arutasid plaani vaktsineerimissertifikaatide juurutamiseks. Kohtumise esimeses pooles osales ka Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.
Kesksel kohal Balti peaministrite ja von der Leyeni kohtumisel oli Euroopa Liidu koordineeritud võitlus COVID-19 pandeemiaga. Peaministrid Kallas, Šimonytė ja Kariņš võtsid vastu ühisavalduse, milles kutsusid üles suunama Euroopa Liidu COVID-19 vaktsiinide tarneid võimalikult kiiresti riikidesse, kus vajadus on kõige suurem ja vaktsineerimisvõimekus kõrge.
Peaminister Kaja Kallas ütles, et väikeriikidele on Euroopa Liidu vaktsiinide ühishanked väga olulised. „Euroopa Komisjoni pingutused kogu pandeemia koordineerimisel ning eriti läbirääkimistel vaktsiinitootjatega on hindamatud. Kahjuks mõjutab praegune tarnegraafikute ebakindlus kogu vaktsineerimise käiku ja kõigutab usaldust,“ ütles Kallas. „Seepärast on väga oluline, et saaksime suurema kindluse, et vaktsiinid jõuavad meieni ning erakorralistel juhtudel oleks võimalik paindlikult tarneid ümber korraldada. Pikas perspektiivis jääks Euroopa Komisjoni plaan vaktsiinide jaotamiseks paika, kuid läbipaistev mehhanism vaktsiinide suunamiseks kõige suurema vajadusega piirkondadesse aitaks kogu Euroopas viiruse levikut peatada.“
Samuti puudutati peaministrite ja von der Leyeni kohtumisel plaani vaktsineerimissertifikaatide juurutamiseks. Kallas avaldas lootust, et Euroopa Liidu vaktsineerimispass ja Eesti koostöös Maailma Terviseorganisatsiooniga arendatav globaalne lahendus on ühildatavad ja aitavad COVID-19 pandeemiast jagu saada.
Kallas tänas kohtumisel ka Lätit ja Leedut abipakkumiste eest Eesti tervishoiusektorile.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen õnnitles Balti riikide peaministreid Euroopa Komisjoni, Euroopa Parlamendi ja eesistuja Portugali vahel saavutatud Euroopa ühendamise rahastu kokkuleppe puhul, mille üks osa on ka Rail Balticu rahastamine järgmises Euroopa Liidu eelarvekavas.
Kallas avaldas samuti Euroopa ühendamise rahastu kokkuleppe saavutamise puhul heameelt. „See kannatlikkusega saavutatud töövõit annab meile kindluse, et saame selle kogu meie piirkonnale üliolulise taristuprojektiga kiirelt edasi liikuda. Rail Baltic toob meie kolme Balti riigi inimesed, majanduse ja riikide koostöö üksteisele veelgi lähemale ning loob uusi võimalusi. Edasine sõltub meist endist – projekteerimise ja ehitamise kiirusest,“ ütles Kallas.
Baltimaade valitsusjuhid rääkisid kohtumisel Rail Balticu projekti juhtimisest ja teistest ühisprojektidest, sealhulgas elektrivõrkude sünkroniseerimise projektist Kesk-Euroopaga ning Euroopa Liidu taaskäivitamise kavast ja reformidest.
Välispoliitilistest teemadest arutasid peaministrid olukorda Valgevenes ning võimalusi opositsiooni toetamiseks. Balti valitsusjuhid rääkisid ka suhetest Idapartnerluse riikidega ning vajadusest tihendada kolme Balti riigi kaitsekoostööd.
Balti koostöö eesistuja on tänavu Leedu, tänane ühiskohtumine oli peaministrite jaoks selle aasta esimene.