Rakvere linn esitas eelmisel nädalal riigikohtule kassatsioonkaebuse sooviga jätkata kohtuvaidlust lapsevanemaga, kes tahab oma varsti kahe ja poole aastasele tütrele panna nimeks Nelery, kirjutab Postimees.
Pikaks ja närvesöövaks veninud nimesaaga on varem korra juba riigikohtus käinud, kuid viimane saatis selle asjaolude täpsustamise järel omapoolsete juhtnööridega lahendamiseks Tartu ringkonnakohtule. Selle aasta 12. jaanuaril otsustas ringkonnakohus, et lapsele nimepanekul ei tule järgida ranget kirjakeele normi, vaid keelekasutuse head tava, ning andis õiguse kaebuse esitanud lapsevanemale.
Rakvere linn kasutas seepeale õigust esitada otsuse peale riigikohtule kassatsioonkaebus, milleks tal oli aega kolmkümmend päeva. «Rakvere linnavalitsus ja siseministeerium leidsid ühiselt, et kassatsioonkaebuse esitamine ning riigikohtu otsus on vajalikud nimeseaduse kohaldamise praktika huvides,» märkis Rakvere linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist kirjalikus vastuses Postimehele.
Kõnealuse vaidluse asjaolusid rohkem ei kommenteeritud, viidates pooleliolevas kohtumenetluses sisalduvatele isikuandmetele.
«Mul tekkis õhkõrn lootus, et päev läheb õhtusse ja lõpuks asi laheneb, aga ei läinud nii. Nüüd teeb see kõik mind ikka väga kurvaks,» kõneles Rakvere linnaga pikalt vägikaigast vedanud Kadri.
Tema sõnul saatis omavalitsus kassatsioonkaebuse riigikohtule viimasel hetkel: see ilmus kodulehele paar tundi enne tööpäeva lõppu möödunud neljapäeval. «Lugesin meie juhtumiga tegeleva Rakvere linnavalitsuse ametniku põhjendusi, miks ringkonnakohtu otsusega ei nõustuta. Sealt võis välja lugeda, et sisuliselt ei olda nõus mitte ühegi otsuses toodud punktiga,» tõdes naine.
Kadri sõnul väidab linnaametnik, kellega vastasseis tekkis, nagu ei eksisteeriks maailmas ühtegi Nelery-nimelist inimest. Ometi on tal tuua vastupidiseid tõendeid. Kadri lisas, et oleks asja ammu maha matnud, kui tegu oleks olnud mingi täiesti utoopilise kirjapildiga nimega, mida Eestis ei eksisteeri. «Aga see mind endast kõige rohkem välja viiski, et Eestis ühel tüdrukul on samasugune nimi (Nelery – toim) ja ta sai selle nime Rakveres. Minule öeldi aga [linnavalitsusest], et ma lihtsalt ei või seda nime oma lapsele panna,» rääkis noor ema.
2018. aasta sügisest nimevaidlust pidav Kadri lausus, et on pääsenud seni suurematest rahalistest väljaminekutest ega ole pidanud enda esindamiseks advokaati palkama. Edasist pereema ennustada ei tihanud, avaldades üksnes lootust, et tal õnnestub vähemalt lapsele soovitud nimega dokumendid vormistada enne, kui tütar saab kolmeaastaseks.
Kas esitatud kassatsioonkaebus võetakse menetlusse või mitte, seda otsustab riigikohus lähikuudel. Kui kaebust otsustatakse mitte menetleda, jõustub Tartu ringkonnakohtu otsus, mis kohustas Rakvere linnavalitsust kandma rahvastikuregistrisse lapse eesnimena sisse Nelery.
Riigikohtu pressiesindaja Arno Põder sõnas, et kaebuse menetlusse võtmine sõltub sellest, kas see sisaldab kohtu arvates olulist õiguslikku vaidlust või mitte.