allinna tehnikakõrgkooli kaubandusökonoomika õppekava juhi Heve Kirikali sõnul on Eesti jaekettides puhkenud hinnasõda suuresti põhjendamatu, sest piimahinna pärast ei hakka kliendid ühest poest teise jooksma.
“Piimahind ei pane täna klienti ühest kauplusest teise jooksma, vaid seal on mitmed muud põhjused, miks klient ühe või teise jaeketi kaupluse kasuks otsustab,” ütles Kirikal BNS-ile. “Selge on see, et konkurents on tihe ja piimahinnaga mängides loodetakse kliente võita ja konkurendi jalgealust õõnestada. Aga see tõotab vaid lühiajalist edu.”
“Teatud juhtudel on hinnadumping õigustatud, kuigi heaks kiita seda ei saa,” möönis Kirikal. “Tihedas konkurentsis mõtleb iga jaekett, kuidas laiendada äri ja leida uusi kliente. Üks võimalus on pakkuda hinnaalandusi, mis kaupleja arvates vastavad nende klientide sihtrühma vajadustele ja ootustele. Mõistagi on piim ja piimatooted kaubagrupp, mida valdavalt iga klient tarbib, mistõttu on jaeketid selle hinnamängude juures ka välja valinud.”
“Lisaks peab arvestama, et Eesti turule on sisenemas veel üks konkurent, kelle tulekuks valmistutakse,” viitas Kirikal Saksa odavpoodide ketile Lidl.
Ka põllumajandus-kaubanduskoda on tauninud nii Prisma kui ka Maxima otsust langetada piimaliitri hind alla 40 sendi.
“Minu arvates on hinnasõtta sukeldunud kaupmeeste käitumine täiesti vastutustundetu,” märkis koja esimees Roomet Sõrmus. “Piima tootmise keskmine omahind Eesti piimafarmis on 30 senti, koos käibemaksuga seega 36 senti. See piim tuleb aga laudast ka tööstusesse viia, pakki panna ja tööstusest poodi toimetada. Pole mõtet hakata arutama laudast tuleva piima ja poepiima rasvaprotsentide erinevuse ja muu seesuguse ebaolulise üle – nii madal hind on üheselt jätkusuutmatu.”
Sõrmus hoiatas, et toiduga niiviisi käitudes pole mõtet unistada rohepöördest ega ülejäänud soovide täitumisest, mida ühiskond põllumeestele esitab.
“Ma tean väga hästi, et põllumeestele makstav hind ei sõltu vaid kõige odavama kilepiima hinnast, aga toit ei saa ja ei tohi olla nii odav,” kommenteeris Sõrmus piimahinnasõda.
Tallinna toimetus, +372 502 5532, sise@bns.ee