Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) riigikogu saadiku Helmen Küti sõnul on läbimurre laste psühhiaatrilise abi parandamise asjus suur asi ja alla 18-aastastel noortel iseseisvalt psühhiaatri poole pöördumist võimaldav eelnõu tuleb viivitamatult seadustada.
Helmen Küti sõnul väärib koalitsioonikõnelustel sündinud otsus võtta vastu seaduseelnõu, mis lubab alla 18-aastastel noortel pöörduda mure korral ka iseseisvalt psühhiaatri poole, täit tunnustust, teataas SDE fraktsiooni pressiesindaja kolmapäeval.
“Sotsiaaldemokraadi esitasid riigikogule 2019. aasta sügisel psühhiaatrilise abi seaduse muudatuse eesmärgiga tagada kõigile noortele vajalik ravi. Paraku blokeeris lahkuv koalitsioon EKRE vastuseisu tõttu rohkem kui aasta selle eelnõu seaduseks saamist, mis on üks inetu peatükk Eesti poliitikas. Õnneks toob loodav koalitsioon siia murrangu. Meie eelnõu tuleb nüüd kiiremas korras heaks kiita, et hädas lapsed koheselt abi saaksid. Jätkuval venitamisel võib olla ränk hind,“ ütles Kütt, kes on riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees.
Eelnõu järgi pääsevad noored psühhiaatri juurde ka ilma vanemate nõusolekuta. Kehtiv seadus ei luba alaealisele psühhiaatrilist abi ilma vanemate või kohtu loata anda, mistõttu jääb osa noori abita ning haigus võib süveneda. Küti sõnul saab edaspidi õigeaegselt ravida perevägivalla all kannatanud või seksuaalselt väärkoheldud lapsi, samuti näiteks teismelisi, kes kannatavad depressiooni, söömishäire või mõne sõltuvuse käes ja kes ise psühhiaatri poole pöörduvad. „Loomulikult peab ravivajadus olema meditsiiniliselt põhjendatud. Reeglina on vanemate kaasamine ravisse vajalik, aga on küllalt juhtumeid, kus see piirang takistab laste aitamist,” lisas ta.
Sotsiaaldemokraatide algatatud eelnõu kiire seadustamise eest on seisnud psühhiaatrid, erinevad noorteorganisatsioonid ja õiguskantsleri kantselei.
Allikas. BNS