Sel nädalal otsustas valitsus Eesti ühinemise 1949. aasta Genfi teeliikluskonventsiooniga, millega hakatakse tunnustama Eesti juhiluba täiendavalt 39 riigis.
Uut rahvusvahelist juhiluba saab taotleda transpordiametist hiljemalt selle aasta maist. Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul soodustab Genfi teeliikluse konventsiooniga ühinemine Eesti juhiloa omanikel lihtsamat välismaale elama asumist ja reisimist ning loob ettevõtjatele paremaid võimalusi.
“Genfi konventsiooniga kinnitab praktiliselt veerand kogu maailma riikidest Eesti juhiluba. Lisades siia teiste riikidega juba kehtivad kokkulepped, võime öelda, et Eesti juhiloaga võib praktiliselt igas riigis hakkama saada,” ütles Aas.
Riigid, kes hakkavad tänu 1949. aasta Genfi liikluskonventsioonile tunnustama Eesti juhiluba: Alžeeria, Ameerika Ühendriigid, Argentiina, Austraalia, Bangladesh, Barbados, Benin, Botswana, Burkina Faso, Dominikaani Vabariik, Egiptus, Fidži, Guatemala, Haiti, India, Jamaica, Jordaania, Kambodža, Kanada, Kongo Vabariik, Laos, Lesotho, Liibanon, Madagaskar, Malaisia, Malawi, Mali, Namiibia, Paapua Uus-Guinea, Paraguay, Rwanda, Sierra Leone, Singapur, Sri Lanka, Süüria, Togo, Trinidad ja Tobago, Uganda ja Uus-Meremaa. Nendes riikides ning Hongkongis ja Macaus saab juba alates selle aasta suvest sõita ilma täiendavate eksamiteta ka Eestis välja antud juhiloaga.
Genfi konventsiooni osalisriiki reisides tuleb taotleda transpordiametist Genfi konventsiooni kohane rahvusvaheline juhiluba, mis kehtib ühe aasta. Rahvusvaheline juhiluba väljastatakse kehtiva Eesti riigisisese juhiloa alusel ja selle saamiseks tuleb transpordiameti teenindusbüroole esitada isikut tõendav dokument ja värviline paberil dokumendifoto suurusega vähemalt 35×45 millimeetrit ning tasuda 26-eurone riigilõiv. Rahvusvahelist juhiluba Genfi konventsiooni riikides sõitmiseks saab taotlema hakata hiljemalt maist, enne peab transpordiamet hankima rahvusvahelise juhiloa blanketid, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kinnitama rahvusvahelise juhiloa vormi ning välisministeerium saatma konventsiooniga ühinemiskirja ÜRO peasekretärile, mille järel jõustub konventsiooniga ühinemine kolmekümnendal päeval.
Eesti on varasemalt ühinenud 1968. aasta Viini teeliikluse konventsiooniga, millega tunnustab Eesti ja teised konventsiooniga ühinenud riigid üksteise poolt väljaantud juhiluba. Samuti tunnustavad Euroopa Majanduspiirkonna riigid Eesti juhiluba.
Genfi konventsioonis toodud rahvusvahelise juhiloa mudel erineb Viini konventsiooni rahvusvahelisest juhiloa mudelist, mistõttu on tulevikus kaks erinevat rahvusvahelist juhiluba – Viini konventsioonile vastav ja Genfi konventsioonile vastav. See tähendab, et kui on plaanis külastada riike, mis on erinevate konventsioonidega ühinenud, võib olla vajalik taotleda kaks rahvusvahelist juhiluba. Kuigi Eesti juhiluba on Viini konventsioonile vastav, siis praktika on näidanud, et mõnele Viini konventsiooni osalisriigile see ei loe ja nõutakse ikkagi täiendavalt rahvusvahelist juhiluba.
Eesti ise tunnustab:
1) Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis ja Šveitsis välja antud juhiluba;
2) 1968. aasta Viini teeliikluskonventsiooni osalisriigis väljastatud juhiluba;
3) 1949. aasta Genfi teeliikluse konventsiooni osalisriigis väljastatud juhiluba;
4) Eestiga vastastikuse juhilubade tunnustamise rahvusvahelise lepingu sõlminud välisriigi juhiluba.
Tallinna toimetus, +372 502 5532, sise@bns.ee
Baltic News Service