Prügi ja menstruatsioon
Ühekordsed hügieenisidemed ja-tampoonid on kõige levinumad ja tuntumad menstruaaltsükli hügieenitarbed. Nad on saadaval supermarketites ja apteekides, samuti ilmub reklaam ajakirjades, televisioonis ja plakatitel. Enamasti on sõnum reklaamides: puhas, turvaline, praktiline ja diskreetne. Alates esimesest menstruatsioonist kuni menopausini kasutab naine umbes 10.000 tampooni ja / või sidet. (4 hügieenitarvet päevas x 6 päeva x 12 korda verejooks aastal x 35 aastat esimesest viimase perioodi kohta = 10080 naiste hügieenitoodet)
Tooraine
Tavapärased tampoonid on peamiselt pressitud viskoosivatist, ainult harva või väikestes kogustes ka tselluloosivatist või puuvillast. Lisaks on sidemed ja tampoonid kaetud plastikkihiga, näiteks polüpropüleenist või polüetüleenist. Mõned sidemed sisaldavad ka imavaid plastgraanuleid.
Viskoosimass on toodetud erinevate keemiliste protsesside tulemusena. See mass omakorda on valmistatud tööstusliku puidu jääkidest, mis on saadud mööblitööstuses. Ei ole selge, kust täpselt puit pärineb. See võib pärineda nii pöögist, kuuse-ja männipuust, eukalüptist ja teistest puuliikidest.
Puuvilla kasvatatakse põllumajandustootena kõige kõrgeima hulga väetiste ja insektitsiididega.
Ka vee tarbimine, mis on vajalik põllukultuuride niisutamiseks on tohutu. Hiina, USA, India ja Pakistan on riikides suurim turuosa puuvilla tootmises – umbes 60%. Osaliselt kasutatakse geneetiliselt muundatud puuvilla: Hiinas on 60%, USAs 79%. Orgaanilise puuvilla osa maailmaturul on praegu 0,1%. Polüpropüleen ja polüetüleen on saadud naftast ja need lagunevad looduses sadu aastaid.
Nafta teekond on pikkade vahemaade taha üle maailma. Transport kaevandustest tarbijateni toimub meritsi naftatankerite poolt või enamasti üle maa läbivate torujuhtmete kaudu. Iga aasta toimuvad sellega seoses tulekahjud või tankeriõnnetused, kus randade ja merereostus on korvamatu.
Keskkonnamõju
Tavapärased sidemed ja tampoonid on ühekordseks kasutamiseks mõeldud tooted ja pärast kasutamist muutuvad prügiks. Igal aastal kulutatakse suuri summasid prügilate või jäätmepõletusahjude ülalpidamiseks. Põlemisel eritub süsinikdioksiidi, mis omakorda suurendab kasvuhooneefekti. Tavatingimustes laguneb üks side vähemalt 200-450aastat (sama kaua kui plastikjuhe, plekkpurk).
Ühekordsete toodete valmimiseks kulub palju energiat ainuüksi sel põhjusel, et nad ei ole korduvkasutatavad. Tootmine vajab pidevalt uusi tooraineid nagu puit, puuvill ja nafta. Üksikute töötlusetappidel omakorda kasutatakse erinevaid keemilisi meetodeid puidust tselluloosi valmistamiseks, valgendamiseks, viskoosi valmistamiseks jne.
Terviseküsimused
Nii tampoonid kui ka sidemed on mitu päeva tihedas kontaktis kehaga, siinjuures õrna limaskestaga. Siin tuleks kriitiliselt vaadelda nende koostist mitte kui pabertoodet vaid pigem nagu toitu.
Mitmetes tampoonides on tuvastatavad erinevad kemikaalid ehk tootmise jäägid, nagu kantserogeenne formaldehüüd ja muud halogeenitud orgaanilised ühendid. Tampoonide kasutamine on seotud ka madala riskiga haigestuda toksilise šoki sündroomi (TSS), mida põhjustavad bakterid *. Tõestatud on, et mida suurema imavusega on toode, seda suurem on risk. Seetõttu tuleks iga 4 tunni tagant vahetada tampooni või sidet ja kasutada pigem vähema imavusega tooteid.
Alternatiivid
Niinimetatud menstruaalanum on kummist või silikoonist. Tuntumad neist on Me Luna, Mooncup jne. See asetatakse tuppe, kus ta kogub vedelikku. Pärast 8 tundi tuleb tühjendada ja loputada ja saab seejärel uuesti kasutada. Vastavalt tootja andmetele saab ühte peekrit kasutada kuni 10 aastat, mis kompenseerib suhteliselt kõrge esialgne väärtuse (umbes 20-30 €). Korduvkasutusega hügieenisidemeid on valmistatud puuvillast, kanepist või siidist. Neid saab hõlpsasti pesta pesumasinas ja uuesti kasutada. Neid on lihtne ka ise valmistada näiteks froteerättidest.
Lisaks on olemas ka lai valik mahepuuvillast valmistatud naiste hügieenitarbed näiteks firmalt Natracare. Kõiki neid tooteid leiab hästivarustatud ökopoodidest.
Natracare versus turuliider
Menstruaalanum
* Toxic shock syndrome (ingl.k)
Raske seisund, mis kujuneb bakter Staphylococcus aureuse toksiini (bakteri elutegevuse käigus toodetav mürkaine) verresattumisel. Mädatekitaja bakteri elutegevuse käigus toodetav mürk satub verre kõige sagedamini, 90 %-l juhtudest , menstruatsiooni ajal liiga kauaks tuppe jäetud tampoonide kasutamise tagajärjel. Kujuneb kõrge palaviku, oksendamise, kõhulahtisuse, nahalööbe ja segasusega kulgev raske seisund. TSS võib tekkida ka haavadest alguse saanud nakkuste tagajärjel, sel juhul esineb see nii naistel, meestel kui lastel. TSS on eluohtlik, kuid suuremal osal juhtudest siiski ravitav haigus.
Tekkepõhjused ja mehhanismid
Stafülokokk on reeglina nahamikroob, kuid 6% naistest võib esineda ka normaalselt tupe mikroobide koosluses. 2 % juhtudest on tegemist mikroobiga, mis toodab oma elutegevuse käigus toksilise šoki toksiini . Haiguse vallandumine sõltub sellest, kas organismis on olemas toksiini vastu suunatud antikehad (kaitserakud) ja samuti vabaneva toksiini hulgast.
Riskifaktorid haiguse tekkeks on menstrueeriv iga ja tampoonide kasutamine.
Šoki võib vallandada ka stafülokoki poolt põhjustatud rinnanäärme- või emakalimaskesta põletik sünnitusjärgselt või operatsioonihaava põletik .
Toksiin imendub verre ja vallandab šoki – tekib veresoonte suurenenud läbilaskvus, vererõhk langeb ja elutähtsate elundite töö häirub.
Sümptomid ehk avaldumine
Sündroom on tugevalt seotud menstruatsiooni ja tampoonide kasutamisega.
Haigus algab kõrge palaviku (üle38,9), iivelduse, lihasvalulikkuse, valguskartlikkuse ja nahalööbe tekkega .
Toksilise šoki lööve on päikesepõletuse sarnane punetavate laikudega, mis tekib kehatüvele ja reitele , võib olla ebapüsiv. Punetus võib esineda ka silmalaugudel, suus, tupes. 7-10 päeva pärast koorub nahk maha, eriti peopesadest ja taldadelt.
Kujuneb mitmete elundsüsteemide puudulikkus, vererõhulangus, teadvusehäired, seisund võib muutuda eluohtlikuks.
Vajalik on kohene haiglaravi.
Mida teha sümptomite tekkimisel?
Kui tekib mõni nimetatud sümptomitest, tuleb kohe eemaldada tampoon ja kasutada selle asemel sidet. Võtta viivitamatult ühendust arstiga. Kui ei ole võimalik oma arstiga ühendust saada, siis pöörduda lähihaiglasse. Ei maksa tunda valehäbi paanika tekitamise pärast. Tähtis on kiiresti välistada TŠSi võimalus või vajadusel rakendada kohest ravi.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Haigustunnused, tampoonide kasutamine ja vererõhulangus viitavad võimalikule toksilise šoki sündroomile.
Tupest võetud proovidest võidakse leida Staphylococcus aureus.
Vereanalüüsid näitavad neerude, maksa ja vereloome kahjustust toksiini toimest.
Ravivõimalused
Vajalik on haiglaravi , mille käigus püütakse taastada normaalset vererõhku – asendatakse kaotatud vedelik, vajadusel tehakse vereülekanne.
Antibiootikumravi kasutatakse nii olemasoleva nakkustekitaja hävitamiseks kui teiste võimalike nakkustekitajate kasvu peatamiseks, kuid olenevalt seisundi raskusest ei ole see alati vajalik.
Mõnikord võib olla vajalik verepuhastamine – dialüüs.
Šokist põhjustatud kopsude turse korral kasutatakse “hingamisaparaati ” ehk kopsude kunstlikku ventilatsiooni (kasutamine sõltub jällegi seisundi raskusest).
Prognoos
Sõltub haiguse raskusest.
3% juhtudest on võimalik, et haigus lõpeb surmaga.
Seisund võib ka korduda .
Ennetamine
Tampoone kasutades tuleb neid regulaarselt vahetada iga 4-5 tunni järel, ka siis kui veritsus on vähene. Öine tampoonide kasutamine pole soovitav. Korra päevas kasutada ka sidemeid, soovitavalt just vähese veritsuse puhul. Tampoonide kasutamisel on tähtis valida väikseima sobiva imavusega tampoon, millest piisab menstruaalvere peatamiseks. Ja kuna erituva vere hulk on menstruatsiooni eri päevadel erinev, tuleb kasutada erineva imavusega tampoone.
Sünnitusjärgselt ei tohi 6-8 nädalat tampoone kasutada.
Tampoonide kasutamise järgselt tekkinud TSSi korral tuleks korduva haigestumise vältimiseks vähemalt neli kuud tampoone mitte kasutada.
Kui menstruatsiooni ajal tekib gripi-sarnane haigus ja viiruse võimalus on välistatud, on vajalik koheselt pöörduda arsti juurde.
Loodusele ja naisele kahjutud ning lihtsalt kasutatavad hügieenitooted leiab Looduspere poest.