Soovides last saada, peaks naised vähemalt aasta ja mehed vähemalt pool aastat enne eostamist alkoholist hoiduma, soovitavad äsja teadusajakirjas European Journal of Preventive Cardiology avaldatud Hiina teadusuuringu autorid.
Kolmel lapse eostamisele eelnenud kuul alkoholi tarbinud meeste lastel on 44% suurem tõenäosus kaasasündinud südamerikke tekkeks. Kui mehel on kombeks juua rohkem kui viis ühikut alkoholi (neli väikest õlut, neli klaasi veini või neli pitsi kanget) korraga, siis suureneb tulevase lapse südamerikke tekke risk 52% võrra.
Emade puhul tõstab rasedusele eelnevate kuude jooksul alkoholi joomine lapse kaasasündinud südamerikete tekkeriski 16% võrra.
“Meie uuringu tulemused näitavad, et mehed ja naised kes plaanivad perekonda peaksid alkoholist loobuma,” kommenteerib uuringu üks autoreist Jiabi Qin.
Alkohol on teratogeen ehk aine, mis võib tekitada loote väärarenguid. Kõige levinum väärareng on kaasasündinud südamerike, mida esineb ühel sajast lapsest. Lisaks tõstavad südamerikete tõenäosust kromosoomianomaaliad, mõningad ema põetud haigused ja kokkupuude mõningate ravimite, mürgiste ainetega.
Tasub meenutada, et alkoholist tuleks täielikult hoiduda ka raseduse ajal. Tänaseks ei ole teadlased suutnud välja selgitada ühtegi alkoholikogust, mille tarbimine raseduse ajal oleks kindlalt turvaline. Väiksema koguse alkoholi joomine raseduse ajal võib põhjustada kergemaid arenguhäireid (nt käitumisprobleemid või õpiraskused koolis), suures koguses alkoholi joomine aga fetaalset alkoholisündroomi, mis on raske arenguhäire.
Allikas: https://emmedeklubi.ee