Toidulisandi tarvitamise ajastus ning toit võivad manustatud lisaainete imendumist suurel määral mõjutada, seega on vajalik teada, kuidas ja millal teatud vitamiine ning mineraalaineid on kõige õigem võtta.
Erinevate vitamiinide ning mineraalide olemusest, vajalikkusest ja tarvitamisest on laialdaselt räägitud ning toidulisandite kasutamisega on kokku puutunud pea iga teine täiskasvanu. Lisaks sellele teadmisele, et organism vajab teatud hetkedel turgutamist, on oluline ka teada, kuidas vitamiine ning mineraalaineid korrektselt manustada, ütleb Apotheka proviisor Izabelle Adamson.
Hommikul tühja kõhuga
B-vitamiini preparaate võiks manustada hommikul tühja kõhuga, et tõsta preparaadi imenduvust. B-vitamiinid annavad kehale energiat ning toetavad närvisüsteemi, seega preparaadi kasutegur on suurem kui seda päeva esimesel poolel manustada.
Lisaks soovitatakse hommikul tühja kõhuga manustada rauda. Raua imendumine on soolestikust üsnagi madal, kuid paraneb happelises keskkonnas. Seetõttu võiks koos rauaga võtta ka C-vitamiini preparaate. Kui rauapreparaat tekitab söömata tarvitades seedetraktis ebamugavustunnet, tuleb üle minna kerge eine järgsele kasutamisele. Kindlasti tuleb aga vältida tee, kohvi ja piimatoodete samaaegset manustamist koos rauaga, kuna kofeiin, tanniinid ning kaltsium vähendavad raua omastamist organismis.
C-vitamiin sobib hommikuti koos rauaga tarvitamiseks, kuid selle tugeva antioksüdandi doos tuleks tegelikult jaotada päeva peale võrdseteks annusteks. Organism ei suuda suurtes kogustes C-vitamiini üheaegselt omastada, seega on kasulikum võtta korraga umbes 100–250 mg doos või kasutada prolongeeritud vabanemisega preparaate. Lisaks tuleb meeles pidada, et ka toit sisaldab väga suures koguses C-vitamiini ning alati pole põhjust manustada maksimaalset päevast annust.
Pärast sööki
Pärast hommikusööki on soovituslik võtta koensüüm Q10 preparaate, mis annavad organismile energiat ning parandavad mälu ja keskendumisvõimet. Hommikusöögijärgne manustamine on vajalik, kuna koensüüm Q10 on rasvlahustuv aine ning võib õhtusel tarvitamisel põhjustada unetust.
Erinevate kompleksvitamiinide puhul on samuti hea tava need koos hommikusöögiga sisse võtta, et tagada energia kogu päevaks.
Rasvlahustuvaid vitamiine nagu A-, D-, E- ja K-vitamiini on mõistlik manustada pärast tugevamat söögikorda koos rasva sisaldavate toiduainetega. Silmas tuleb ka pidada, et rasvlahustuvad vitamiinid pole organismist nii kiiresti väljutatavad kui vesilahustuvad vitamiinid, seega kumuleeruvad need organismis ning võivad üleliigsetes doosides tarvitamisel kasu asemel kahju teha.
Oomega-3-rasvhappeid sisaldavaid kalaõli preparaate on soovituslik samuti maksimaalseks imendumiseks tarvitada tugevama söögikorra järgselt.
Mineraalaineid nagu magneesium, tsink ja kaltsium on soovituslik võtta kellaajast sõltumata pärast sööki, sest tühja kõhuga tarvitades võivad esineda seedetraktiga seotud kõrvaltoimed nagu iiveldus, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Magneesiumi võib võtta ka õhtul, kuna magneesium on närvisüsteemi ja lihaseid lõõgastava toimega ning soodustab magamajäämist.
Kaltsiumit sisaldavate preparaatide puhul on samuti kasu, kui päevane doos jaotada mitme annustamiskorra peale. Lisaks parandavad kaltsiumi imendumist D- ja K-vitamiin.
Mõjutavad asjaolud
Mineraalainete tarvitamisel tasub silmas pidada, et teatud ainete koos tarvitamisel võib nende imenduvus väheneda. Samuti võivad mineraalainete omastamist mõjutada organismi eripärad – näiteks mao happesus, aga ka toitumisharjumised, kasutusel olevad ravimid või mineraalainete manustamisviisid.
Lapseootel naised, kes tarvitavad rasedusaegseid vitamiine ning kellel on probleeme hommikuse iiveldusega, võiksid toidulisandit manustada õhtul ning kerge einega. Samuti tuleb meeles pidada, et rasedusaegsete vitamiinide päevast annust ei tohi kindlasti topelt võtta, et suurendada mõne puuduoleva vitamiini või mineraalaine (näiteks raua) kontsentratsiooni veres.
Laialdaselt kasutatavaid probiootikume võib võtta nii tühja kõhuga kui ka söögijärgselt, kuid uuringutes on leitud, et 30 minutit enne söögikorda manustatuna on preparaadi efekt parem. Antibiootikumide kuuri ajal tuleb piimhappebakterite tarvitamisel koos ravimiga hoida üldjuhul vahet vähemalt kaks tundi, kuna samaaegsel manustamisel võib probiootikum vähendada antibiootikumi toimet.
Allikas: Virtuaalkliinik.ee
Foto: