Seemnepõllu põldtunnustamise taotlusi saab esitada 31. maini ja seemnekartuli sertifitseerimise taotlusi 15. juunini.
Seemne ja seemnekartuli sertifitseerimise eesmärk on tagada, et turustatav seeme oleks kvaliteetne, kahjustajavaba ja sordipuhas. Sertifitseerimise käigus tehakse põldtunnustamine, proovide analüüs ning seemnete sertifitseerimisel järelkontrolli põldkatsed. Selliste taimeliikide hulgas on ka kartul, mille seemnekartul kuulub sertifitseerimisele. Seemnekartuli sertifitseerimise puhul analüüsitakse mulla- ja mugulaproove, et tuvastada taimekahjustajaid. Enne seemnekartulite müügiks lubamist tehakse neile kvaliteedi kontroll. Seemnekartuli sertifitseerimise taotlusi saab esitada 15. juunini. Talirapsi ja -rüpsi põldude andmete sertifitseerimise taotlusi on võimalik esitada 15. maini ning ülejäänud põllukultuuride taotlusi saab esitada 31. maini.
Eelmisel aastal esitati põldtunnustamiseks 14 883 ha seemnepõlde, millest vastas nõuetele 14 304 ha. Sellelt pinnalt koristatud seemnesaagist on sertifitseeritud 38 725 tonni seemet. Seemnekartuli kasvupind oli eelmine aasta 305 ha, millest on praeguseks hetkeks sertifitseeritud 152 seemnekartuli partiid (2920 tonni seemnekartulit). Kõige suurema pinnaga olid seevastu taliteraviljad ning suvioder.
„Uudiskultuuridena esitati põldtunnustamiseks eelmisel aastal põld-hiirehernes (talivikk) ja suvivikk. Oma mahult on kasvanud ka seemnekartul, mistõttu on oluline taotluste õigeaegne esitamine. Nii jõuab PTA teha seemnepõldude tunnustamiseks kõik vajalikud toimingud,“ rõhutab Põllumajandus- ja Toiduameti taimetervise ja paljundusmaterjali osakonna nõunik Piia Pomerants.
Taotlust on kõige lihtsam esitada kliendiportaali kaudu.
Täpsem juhend põllukultuuride taotluste esitamiseks on leitav siit ja seemnekartuli taotluse esitamiseks siit.