Saturday , 22 February 2025
Erakorralised uudised
Flag of the Estonian Reform Party.svg

Reformierakonna toetus langes rekordmadalale

Uus poliitiline tasakaal: opositsioon tugevneb, valitsusparteid kaotavad toetust

Reformierakonna toetus langes veebruaris 14 protsendile, mis on Kantar Emori küsitluste ajaloo madalaim näitaja alates 2004. aastast. See on osa laiemast trendist, kus valitsusparteide populaarsus on järsult vähenenud – nende ühine reiting on nüüd vaid 30 protsenti, samas kui opositsioonierakonnad on kogunud kahekordse toetuse ehk 60 protsenti.

Isamaa tõuseb liidriks, Keskerakond ja EKRE jagavad teist kohta

Erakondade reitingute tipus püsib Isamaa, mille toetus kasvas jaanuari 26 protsendilt veebruaris 29 protsendile. See on märkimisväärne tõus, mis kinnitab erakonna tugevat positsiooni valijate seas.

Teisele ja kolmandale kohale on tõusnud Keskerakond ja EKRE, mõlemad 15-protsendise toetusega. Keskerakonna populaarsuse kasv on tingitud peamiselt toetusest muu rahvuse valijate seas, kus nende reiting tõusis 62 protsendini – kõrgeim näitaja alates 2019. aastast.

Reformierakond ja SDE languses, Eesti 200 veelgi suuremas kriisis

Valitsuserakondade seas jagavad Reformierakond ja Sotsiaaldemokraadid neljandat ja viiendat kohta, vastavalt 14- ja 13-protsendise toetusega. Reformierakonna langus on eriti silmatorkav, kuna viimati oli nende reiting 14 protsendi juures rohkem kui 20 aastat tagasi.

Veelgi kehvemas seisus on aga Eesti 200, kelle toetus kukkus veebruaris 2,6 protsendile, mis seab nende tuleviku poliitikas tõsise küsimärgi alla. Samal ajal on Parempoolsete toetus stabiilselt üle valimiskünnise, püsides kuue protsendi juures.

Tallinna valimisheitlus: Keskerakond esikohal, Isamaa ja Reformierakond kannul

Eesti suurimas omavalitsuses, Tallinnas, on kindel liider Keskerakond, kelle toetus kasvas jaanuarikuu 26 protsendilt veebruaris 30 protsendile. Neile järgnevad Isamaa (17 protsenti), Reformierakond (15 protsenti), SDE (13 protsenti) ja EKRE (11 protsenti). Parempoolsed on pealinnas kogunud seitse protsenti toetust, Eesti 200 ja erakond Koos mõlemad kolm protsenti ning Rohelised üks protsent.

Regionaalsed erinevused ja eestlaste ning muu rahvuse eelistused

Eestlastest valijate seas on suurima toetusega Isamaa (35 protsenti), samas kui Reformierakond ja EKRE on võrdselt 17 protsendi juures. Sotsiaaldemokraate toetab 13 protsenti eestlastest, Parempoolseid kaheksa ja Keskerakonda viis protsenti.

Muu rahvuse valijate seas domineerib Keskerakond (62 protsenti), millele järgneb SDE (16 protsenti). EKRE, Isamaa ja erakond Koos jagavad neljaprotsendilist toetust, samas kui Reformierakonna ja Eesti 200 reiting on langenud vastavalt 2,5 ja 0,6 protsendile.

Valitsus kaotab hoogsalt toetust, opositsioon tugevneb

Valitsuskoalitsiooni parteide (Reformierakond, SDE ja Eesti 200) toetus on langenud rekordiliselt madalale – nende ühine reiting 30 protsenti jääb opositsioonierakondade 60-protsendisest toetusest kaks korda väiksemaks.

Kui see trend jätkub, võib lähikuudel oodata poliitilise maastiku veelgi suuremaid muutusi ning võimalikku jõudude ümberjaotumist enne järgmisi valimisi.

Metoodika ja uuringu usaldusväärsus

Kantar Emor viis küsitluse läbi 13.–19. veebruarini, küsitledes telefoni- ja veebiuuringute teel 1612 valimisealist Eesti kodanikku. Uuringu maksimaalne statistiline viga on ±2,2 protsenti. Täpsemad andmed erinevate vastajagruppide kohta on kättesaadavad ERR-i reitingute alamlehel.

Vaata ka:

Brown Modern Coming Soon Interior Design Instagram Post

Täna on kuupäev 22.02.2025: Mida need numbrid tähistavad?

Kuupäev 22.02.2025 on väga eriliste numbrite kombinatsioon, mis võib kanda endas sügavat tähendust. Numbrid 22

lina trochez ktPKyUs3Qjs unsplash

Inimese iseloom, kes on sündinud 22 veebruar

Inimene, kes on sündinud 22. veebruaril, kannab endas tugevat loovust, emotsionaalset sügavust ja suurt empaatiavõimet.