Siseminister Lauri Läänemets kinnitas infotunnis Riigikogu liikme Varro Vooglaiu küsimusele vastates, et valitsuse algatatud kirikute ja koguduste seaduse muutmise eelnõu eesmärgiks ei ole ühegi kiriku ega kloostri sulgemine.
Varro Vooglaid soovis siseministrilt vastust, miks plaanitakse karistada Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikut ja Pühtitsa kloostrit tegevuse eest, mida ei ole tehtud.
„Te ei ole siiamaani esitanud, hoolimata sellest, et olen korduvalt seda küsinud, mitte ühtegi fakti, millest nähtuks, et nad oleksid teinud midagi sellist, mis on reaalselt Eesti julgeolekut ohustav –, vaid selle eest, et nad võivad tulevikus kujuneda julgeolekuohuks. Ja seejuures on ette nähtud sanktsiooniks kõige rangem sanktsioon üldse, mida on juriidilise isiku suhtes võimalik rakendada, ehk sundlõpetamine,” heitis Varro Vooglaid siseministrile ette.
Lauri Läänemets juhtis oma vastuses tähelepanu, et ei valitsuse eesmärk ole sulgeda ühtegi kirikut ega kloostrit. Eelnõu mõte on välistada välisriikidest pärinevat ohtu. Siseminister viitas kõnealuse kiriku ja kloostri seotusele Kremliga.
„Taotlus ei ole neid kinni panna, vaid ainuke soov ja palve ja ettepanek, mida me oleme korduvalt nendega kohtudes arutanud ja esitanud riigi poolt, on see, et lõpetage need suhted ja sidemed ära,” sõnas siseminister. Läänemets tõi välja, et eelnõu ette valmistades võeti teadmiseks Moskva patriarhaadi mõjutustegevus näiteks Rootsis, Norras, Bulgaarias, Moldovas, Tšehhis ja Ukrainas.
„Meie arvates iga inimene peab saama Eestis pühenduda oma usule vabalt ja rahulikult, täpselt nii, nagu ta tahab. Aga see ei tohi olla siis poliitiliselt mõjutatud. Ja antud juhul räägime Venemaa poliitikast, mis on Eesti suhtes väga vaenulik, Eesti inimeste suhtes, Eesti tuleviku suhtes, Eesti vabaduse suhtes,” ütles Lauri Läänemets.
Läänemets rõhutas oma vastuses, et ei ole olemas vene õigeusku Eestis. „On olemas patriarh, kes on Moskvas, on olemas Konstantinoopoli patriarh, aga ei ole olemas vene õigeusku. Tegemist on õigeusuga Eestis, iga inimene peab saama oma usule rahulikult pühenduda ja seda vabadust, seda põhiseaduslikku õigust Eesti Vabariigi valitsus kaitseb ka selle eelnõuga,” ütles siseminister.
Siseminister vastas ka Lauri Laatsi küsimusele poliitilise olukorra kohta.
Infotunnis osalesid ka peaminister Kristen Michal ja kultuuriminister Heidy Purga. Peaminister vastas Martin Helme liitlassuhete kahjustamist ministrite poolt, Helir-Valdor Seederi valitsuskoalitsiooni poliitikat, Lauri Laatsi poliitilist vastutust, Anastassia Kovalenko-Kõlvarti valitsuse otsuseid ja Helle-Moonika Helme olukorda riigis käsitlenud küsimustele.