Täna allkirjastati tegevuskava koostöö tugevdamiseks Eesti Vabariigi Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi ja Ukraina Põllumajanduspoliitika ja Toiduainete Ministeeriumi vahel aastateks 2025−2029.
Tegevuskava annab koostööle konkreetse raami. Selles on kokku lepitud kolm peamist koostöövaldkonda: Eesti toetab Ukraina lõimumist Euroopa Liiduga ning jagab oma kogemusi seoses liitumisläbirääkimistega, korraldab Ukrainaga koostööprojekte hariduse, teaduse ja innovatsiooni valdkonnas ning aitab edendada ettevõtlust Ukraina maapiirkondades.
„Ukraina on meie kõige olulisem ja strateegilisem koostööpartner. On tunnustust vääriv, et Eesti põllumehed mõistavad ja toetavad Ukrainat. Tegu on vastastikuse huvi ja koostööga, millest on võimalus võita mõlemal,“ selgitas regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman. „Eesti toetab Ukraina lõimumist Euroopa Liiduga ning on valmis jagama oma liitumisläbirääkimiste kogemusi ka põllumajanduse ja kalanduse valdkonnas,“ lisas minister.
„Täname Eestit püsiva toetuse eest! Te ainult ei räägi, vaid näitate seda ka tegudes,“ ütles Ukraina põllumajandusminister Vitali Koval.
„Oleme kaotanud 20% oma territooriumist ja üle 200 000 põllumehe on rindel. Ukraina põllumajandusel pole praegu kerge olukorras, kus riigis on võõrväed. Loodan, et Ukraina ressursside ning Eesti teadmiste ja tehnoloogiaga on meil võimalus üheskoos põllumajandust arendada, millest mõlemal riigil on palju võita,“ sõnas minister Koval.
Ukraina põllumajandusminister rõhutas, et oluline on murda müüt Ukrainast kui Euroopa ühtse põllumajandusturu ohustajast. Vastupidi – Ukraina aitab kaasa toidujulgeoleku arendamisele nii Euroopas kui ka üleilmselt. „Eesti on Ukraina usaldusväärne koostööpartner – kui jagame kogemusi, turuvõimalusi ja teineteist toetame, siis suudame põllumajandust koos edasi viia,“ lisas Koval.
Ukraina Euroopa Liiduga liitumise perspektiivis jagab Eesti Ukrainaga oma kogemusi seoses riigi õigusaktide kohandamisega Euroopa Liidu õigusaktidega.
Teaduse, hariduse ja innovatsiooni valdkonnas töötatakse välja ühised koostööprojektid, korraldatakse üliõpilaste, õppejõudude ja teadlaste vahetust ning vahetatakse kogemusi õppevormide ja -meetodite täiendamise ning digitaliseerimise alal.
Põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas jagatakse kogemusi põllumajandustoodangu väärindamises ja tootearenduses. Vahetatakse teadmisi, kuidas tagada Euroopa ja maailma muutunud julgeolekuolukorras toidujulgeolekut.
Loomakasvatuses vahetatakse kogemusi tõuloomade aretuse valdkonnas.
Kalamajanduses jagatakse teadmisi, kuidas kindlustada kalavarude säilimine kestliku kalanduspoliitika abil ning suurendada kalurite tulusid ühistegevuse kaudu.