Välisminister Margus Tsahkna avas täna, 20. novembril kõnega tippkohtumise Tallinn Digital Summit teise päeva ja osales arutelus Euroopa Liidu välispoliitikahoova Global Gateway rakendamise teemal.
Konverentsipäeva avakõnes meenutas Tsahkna, et Venemaa agressioon Ukraina vastu on kestnud 1001 päeva ja kõik need päevad on pakkunud tõestust ukrainlaste uskumatust vastupidavusest, aga ka nende võimest äärmiselt keerulistes oludes reforme läbi viia.
„Hoolimata sõjategevusest on Ukraina võtnud kasutusele avaliku lähtekoodiga tehnoloogia ning avalikku ja erasektorit hõlmava innovatsiooni. Sageli on nad kasutanud seda, mis neile kättesaadav on. Alates sõjatehnoloogiast ja lõpetades digikommunikatsiooniga – see koostöö on seadnud uue eeskuju selles, kuidas keset sõda digiriiki ehitada ja kaitsta,” sõnas Tsahkna.
Tehnoloogia arengust kõneldes lisas välisminister, et sellega koos tekivad nii uued võimalused kui ka uued ohud. „Vastupanuvõimet kasvavatele ohtudele pole võimalik kasvatada igal riigil üksinda,“ ütles Tsahkna. „Digiühiskonna aluseks ei ole üksnes tehnoloogia, vaid väärtused, nagu avatus ja läbipaistvus ning koostöö riikidega, kes peavad neid väärtusi oluliseks, on võtmetähtsusega.“
Tsahkna kõneles ka Tallinna mehhanismist, mille eesmärk on koos partneritega toetada Ukraina kübervõimet tsiviilvaldkonnas.
Rääkides Global Gatewayle pühendatud aruteluringis, rõhutas Tsahkna, et koostöö globaalsete partneritega ei hõlma üksnes suuri taristuprojekte, vaid nagu Eesti on tõestanud, tähendab ka koostööd ja enda kogemuse jagamist digi- ja kübervaldkonnas. Global Gateway on Euroopa Liidu välispoliitikahoob, mille abil soovitakse senisest tõhusamalt teha koostööd globaalsete partneritega.
„Euroopa pakkumine partneritele maailmas peab olema kõikehõlmav – lisaks taristule peame keskenduma standardite ja poliitikameetmete väljatöötamisele, haridusele ja oskuste arendamisele. Lisaks peame sõnades ja tegudes näitama ehedat soovi mõista meie partnerite huve ja katsumusi,” ütles Tsahkna.
Konverentsi teisel päeval toimunud internetivabadusele pühendatud arutelul osales välisministeeriumi globaalküsimuste asekantsler Minna-Liina Lind, kes tutvustas Eesti prioriteete Internetivabaduse Koalitsiooni eesistujana 2025. aastal.
19. ja 20. novembril seitsmendat korda toimuv iga-aastane digiteemadele pühendatud konverents Tallinn Digital Summit (TDS) toob kokku uuendusmeelsed digiriigid, ettevõtted, rahvusvahelised organisatsioonid ja teadusringkonnad kogu maailmast.