Kultuurikatel, 19. november 2024 – Peaminister Kristen Michal rõhutas Tallinna digitippkohtumise avamisel, mis toimus Ukraina täiemahulise sõja 1000. päeval, et demokraatlikud riigid peavad tegema tihedat koostööd kindlustamaks oma positsiooni digitaalses keskkonnas ja tugevdamaks ühiskondade toimepidevust.
Tallinn Digital Summit kannab tänavu pealkirja “Securing the Digital Tomorrow” (“Kindlustades digitaalset homset”). Kristen Michal ütles oma avakõnes, et kuigi maailm muutub kiiresti ja mitte paremuse poole, usub ta vabade riikide suutlikkusse rakendada innovatsioon ja tehnoloogiad nii Ukraina võidu nimel lahinguväljal kui ka demokraatia eesmärkide saavutamiseks teistel aladel.
Michal rõhutas oma sõnavõtus innovatsiooni tähtsust kaitsetööstuses. „Vaba maailm vajab enda kaitsmiseks tehnoloogiat. Samuti peame varustama Ukrainat kõigega, mida sõja võitmiseks vaja läheb, sealhulgas arenenud tehnoloogiate ja relvasüsteemidega,“ ütles Michal. „Me ei saa endale lubada kaotust konkurentsis ebademokraatlike jõududega. Eesti sugustele väikeriikidele võib elektroonilise sõjapidamise, tehisintellekti, automatiseerimise ja teiste arenenud tehnoloogiate tõhus kasutamine määravaks osutuda.“
Michali hinnangul võimaldavad ühised jõupingutused partneritega edukalt vastu seista ka hübriidohtudele. „Oleme näinud, kuidas veevarustust, rännet ja isegi teavet saab relvana kasutada. Valimistega on manipuleeritud ja vaenulikud jõud on kasutanud ebaseaduslikke vahendeid ebastabiilsuse tekitamiseks, hirmu külvamiseks ja usalduse lõhkumiseks. Meie vastus peab olema toimepidevuse tugevdamine. Teadlikkuse tõstmiseks ja uute reageerimismeetmete väljatöötamiseks on ülioluline tõhustada koostööd, sealhulgas NATO-s,“ lausus peaminister. Tema sõnul on üheks koordineeritud reageerimise võimaluseks süütegude avalik paljastamine ja omistamine. Näiteks tänavu septembris omistas Eesti esimest korda ajaloos 2020. aastal sooritatud Eesti-vastased küberrünnakud kolmele Venemaa sõjaväeluure ohvitserile.
Eesti peaminister kutsus üles tihedamale globaalsele koostööle, et rajada demokraatlikel väärtustel ja parimatel praktikatel tuginev digitaalne maailm. Ta nentis, et Põhja-Balti piirkond on eduka koostöö heaks näiteks. „Peame püüdlema digitaalse solidaarsuse poole – jagama teavet ja üksteist toetama, vajadusel koos looma. Uuendusmeelne Põhja-Balti piirkond liigub kiiresti selles suunas. Mul on hea meel, et Põhjamaade peaministrid leppisid hiljuti kokku liikumisvabaduse laiendamises digimaailma olles selleks inspiratsiooni saanud tihedast koostööst Eesti, Läti ja Leeduga.“
Peaministri avakõnega Tallinn Digital Summitil saab täies mahus tutvuda siin: https://www.valitsus.ee/en/news/opening-speech-prime-minister-kristen-michal-7th-tallinn-digital-summit
Valitsuse kommunikatsioonibüroo