Kohvi hind on maailmaturul järsult tõusnud ja see on nüüdseks jõudnud ka Eesti poelettidele. Paljud inimesed on hakanud oma kohvitarbimist vähendama ning kohvi ostetakse üha sagedamini vaid soodushinnaga.
Viimastel kuudel on kohvi hind kiiresti kasvanud, ning müüjate sõnul on odava kohvi aeg ilmselt lõppenud. Kohvi maailmaturu hind kujuneb börsil, kus viimase aja hinnakõver on liikunud kindlalt ülespoole.
“Neli aastat tagasi maksis robusta kohvioa tonn umbes 1300–1500 dollarit, kuid hiljuti oli hind tõusnud 5500 dollarini. Hetkel ei näe me hinnatõusu lõppu ja loodame vaid, et see stabiliseerub. Vanade hindade juurde me tõenäoliselt enam ei naase. Tootmist on vähendatud ja varsti võib kohvist saada luksuskaup,” märkis Lavazza Eesti müügijuht Andres Paal.
Hinnatõus on nüüd selgelt nähtav ka kauplustes.
“Viimase kuue kuu jooksul on kohvi hind tõusnud 4–20 protsenti. Kui võrrelda varasemate aastatega, on hinnatõus kokku juba üle 50 protsendi. Selle aasta lõpuks prognoosime veel 3–7-protsendist tõusu. Paraku hinnalangust lähitulevikus ei paista,” sõnas Prisma sortimendi- ja hankedirektor Kaimo Niitaru.
Mõned tootjad on tõstnud hindu järk-järgult, samas kui teised on ootel. “Esimesed hinnatõusud jõudsid meieni suvel, kuid mõned hinnatõusud on veel ees. Eeldatavasti on oktoobri lõpuks-novembriks kõik planeeritud hinnatõusud rakendunud,” lisas Selveri äriarvestuse juht Kristjan Anderson.
Peamised kohvitootjad Brasiilia, Kolumbia ja Vietnam on seisnud silmitsi kliimamuutuste mõjudega, mis on vähendanud saagikust. “Eelmine saak oli ilmastikutingimuste tõttu väga väike ja järgmisest ei oodata palju enamat. See on üks põhjustest, miks kohvi turul on defitsiit ja hinnad tõusevad,” kommenteeris Niitaru.
Kohvi hinnatõusul on veel mitmeid põhjuseid. “Lisaks tarbimise kasvule mängivad rolli ka Euroopa Liidu regulatsioonid. Brasiilia, kus robusta uba on väga levinud, kasutab pestitsiide, mida Euroopa Liit ei luba, mistõttu ei saa kogu toodangut Euroopasse tuua,” selgitas Paal.
See on omakorda mõjutanud tarbijate ostukäitumist. Rimis on kohvi müügimaht aasta jooksul vähenenud 10 protsenti ja kahe aastaga koguni 20 protsenti. “Kohv on alati olnud toode, mida ostetakse peamiselt kampaaniate raames. Kampaaniast ostetava kohvi osakaal on nüüd tõusnud ligi 80 protsendini, mis näitab selgelt, et tarbijad tunnetavad hinnatõusu,” ütles Rimi ostujuht Marilin Jürisson.
“Kaupmehed näevad, et mahud langevad. Kui hinnad tõusevad 10 protsenti, on see tavaliselt piir, kus müügimahtude langus hakkab nähtavaks muutuma,” lisas Anderson. Sel aastal on kohvi müük üheksa kuuga langenud 5 protsenti.
Hinnatundlikumad tarbijad on hakanud kallima oakohvi asemel ostma odavamat jahvatatud kohvi, mis omakorda mõjutab automaatsete kohvimasinate müüki. Kui veel eelmisel aastal kasvas nende müük, siis tänavu on see langenud kuni 20 protsenti.