Keskerakonna esimees Mihhail Kõlvart saatis õiguskantsler Ülle Madisele pöördumise, milles palub teha ettepaneku riigikohtule, et tunnistada mootorsõidukimaksu seadus põhiseadusega vastuolus olevana kehtetuks.
Kõlvarti sõnul on õiguskantsleri ülesanne põhiseadusest tulenevalt esitada riigikogule ettepanek seaduse põhiseadusega kooskõlla viimiseks. Kui riigikogu seda ei tee, võib õiguskantsler pöörduda riigikohtu poole, et seadus kehtetuks tunnistada.
“Automaksu rakendamise ajal, mil maksumaksjate koormus on juba suurenenud ja hinnad jätkuvalt tõusevad, peaks valitsus igasuguste maksutõusude puhul teostama põhjaliku analüüsi ning vaatama tervikpilti,” märkis Kõlvart. “Ohtlikuks trendiks on muutumas see, et erinevad seadusealgatused rikuvad järjest enam põhiseaduse põhimõtteid või on otsekohe põhiseadusega vastuolus. Põhiseaduse § 10 sätestab sotsiaalriigi põhimõtte, mis tähendab, et avalik võim peab hoolitsema abivajajate eest ja mitte jätma kedagi hätta. Automaks suurendab vaesuse riski ühiskonnas.”
Kõlvart märkis, et pärast seda, kui president jättis mootorsõidukimaksu eelnõu välja kuulutamata puuetega inimeste ebavõrdse kohtlemise tõttu, otsustas koalitsioon muuta eelnõu veelgi ebaõiglasemaks. “Maksuerisustest loobuti ning need asendati minimaalsete toetustega. Lisaks sellele, et toetused ei kata automaksu kulusid, on puuetega inimesed juba aastaid oodanud toetusi muude kulude katmiseks, mis nüüd võivad jääda saamatuks. Selline raha ümberpaigutamine tekitab riigile ka lisakulusid,” selgitas Kõlvart.
Keskerakonna juht lisas, et maksuerisusi ei ole nähtud ka lasterikastele peredele ja maapiirkondades elavatele inimestele, kelle igapäevaselt kasutatavaid tarbeesemeid maksustatakse.
“Samuti räägib valitsus võimalikest lastetoetuste kärbetest, maapiirkondades suletakse koole ning investeeringud teedesse vähenevad,” märkis Kõlvart.
Kõlvarti sõnul oli põhiseadusega vastuolus ka seaduseelnõu menetlemine riigikogus.
“Keskerakond koos huvirühmadega ette valmistatud sisulised muudatusettepanekud jäid hääletamata, kuna koalitsioon neid ei lubanud. Parlamendivähemuse õiguste piiramine takistab ühiskonnaliikmete võimalust osaleda maksumuudatuste kujundamises ja jätab nende huvid kaitseta. See läheb vastuollu põhiseadusega ja ohustab demokraatiat,” selgitas Kõlvart.
President kuulutas muudetud automaksu seaduse reedel välja, ning see hakkab kehtima alates 1. jaanuarist.