Haigust on tuvastatud viiel metsseal kolmes maakonnas. Seapidajad peavad olema tähelepanelikud ning järgima bioturvanõudeid.
Põllumajandus- ja Toiduameti loometervise ja -heaoluosakonna juhtivspetsialist Anne-Ly Veetamme sõnul on olukord murettekitav. „Viimase kahe nädala jooksul on Eestis sigade Aafrika katk diagnoositud viiel surnuna leitud metsseal. Põlvamaal ja Valgamaal – mõlemas kahel metsseal ning ühel Võrumaal. Põlvamaal leiti korraga surnuna 18 metssiga, SAKi diagnoosimiseks võeti proovid kahelt metssealt, mis osutusid SAK positiivseteks,“ kirjeldas Veetamm. Kokku on sel aastal juuli keskpaigaks SAK diagnoositud 13 metsseal.
Olukord ei ole kiita ka lähiriikides. „Lätis on SAK diagnoositud neljas seafarmis ning üle 700 metsseal. Leedus on SAK diagnoositud samuti neljas seafarmis ning ligi 600 metsseal,“ lisas Veetamm.
Seoses SAK levikuriski suurenemisega tuletab Põllumajandus- ja Toiduamet seapidajatele meelde järgmist.
- Kõik seapidajad peavad teavitama Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) registrit sigade pidamisest ning kõik seapidamiskohad peavad olema PRIA registris registreeritud. Nõue kehtib ka nendele seapidajatele, kes peavad sigu lemmikloomana, nt minisead, Vietnami rippkõhtsead jne.
- Kõik seapidajad peavad teavitama peetavate sigade arvu muutusest kuu viimase päeva seisuga järgmise kuu 5. kuupäevaks.
- Kõik seapidajad peavad seoses sigade Aafrika katku ohuga täitma kõrgendatud bioturvanõudeid, sigu tuleb pidada siseruumides ning peab olema välistatud nende kokkupuude muude loomadega, kõrvaliste isikutega ning nakkusohtliku materjaliga. Sigade sööt ja allapanu peab olema ohutu ning loomakasvatushoonesse sisenedes vahetatakse riided ja jalanõud ning pestakse ja desinfitseeritakse käed.
- 2016. aastast kehtib Eestis sigade väljaspidamise keeld. Sigade väljaspidamine on lubatud erandjuhtudel ja SAK nakkusohu maandamiseks peab loomapidaja kasutama riskimaandamise meetmeid.
- Sigade pidamisel lemmikloomana peetakse sigu eluruumides või selleks kohandatud ruumides enda eluruumide ligiduses tarastatud territooriumil. Tuleb välistada kontaktid metssigade ja teiste loomade ning inimestega, kes võivad nakkust edasi kanda. Lemmikloomana peetavate sigade erandid kohalduvad vaid juhul, kui sigu ei taastoodeta ega müüda seapõrsaid. Põrsaste tasu eest või tasuta üleandmine on lubatud vaid juhul, kui täidetakse kõiki seapidamises kehtivaid nõudeid, sh sigade liikumise igakordne PTA teavitamine ja vajalikud terviseuuringud enne liikumist.
- Sigade pidamisel loomaparkides ja hobitaludes saab lubada sigu välitingimustesse, kui sellest on PTAd eelnevalt teavitatud. PTA analüüsib igal konkreetsel juhtumil sigade väljaspidamisega seotud riske ja lubab või keelab sellistes asutustes sigade väljaspidamise.
PTA juhib kõigi seapidajate tähelepanu, et vastutus sigade tervise eest lasub loomapidajal ning äärmine tähelepanelikkus bioturvanõuete täitmiseni tagab teie loomade tervise.
Sigade Aafrika katk on eriti nakkav loomataud ning haiguse tuvastamisel kuuluvad kõik nakatunud ettevõtte sead hukkamisele. SAK tuvastamisel kodusigadel kehtestatakse piiragutsoonid nakkuskolde ümber, see aga toob kaasa piirangud sigade, sealiha ja sealihatoodetega kauplemisel, mis tähendab suurt majanduslikku kahju seapidamisega seotud ettevõtjatele.