President Alar Karis kiitis laupäeval heaks maamaksuseaduse muudatused, mis suurendavad kohalike omavalitsuste otsustusvabadust maamaksu määramisel.
Valitsuse algatatud seadusemuudatus ei tähenda maamaksu üldist tõusu üle kehtiva seaduse piirmäärade. Kodualuse maa maksusoodustus jääb alles, kuid selle suurust hakkavad määrama kohalike omavalitsuste volikogud, kes saavad suurema kaalutlusruumi.
Aastal 2025 on maamaksu aastase tõusu üleriigiline piirmäär kuni 50 protsenti või 20 eurot, kui 50-protsendiline suurenemine jääb alla 20 euro.
Seadusemuudatus lubab kohalikel omavalitsustel alates 2026. aastast kehtestada maamaksu aastase kasvu piirmäära vahemikus 10 kuni 100 protsenti. Maamaks ei saa ületada maa maksustamishinna ja maamaksumäära alusel arvutatud summat. Kohalik omavalitsus saab kehtestada summapõhise maamaksusoodustuse.
Alates 2026. aastast kaob üleriigiline pindalapõhine kodualuse maa maksusoodustus. Kohalikud omavalitsused võivad kehtestada summapõhise soodustuse kuni tuhande euro ulatuses. Suuremat maamaksu saab tasuda kahes osas: 31. märtsiks ja 1. oktoobriks, esimese makse suurus suureneb 64 eurolt 100 eurole.
Seaduse kohaselt tõuseb alates 2025. aastast elamumaa ja maatulundusmaa õuemaa maksimaalne maksumäär 0,5 protsendilt ühele protsendile maa maksustamishinnast. Muude maade, nagu ärimaa, tootmismaa ja transpordimaa, maksimaalne maksumäär tõuseb ühelt protsendilt kahele protsendile.
Seaduse jõustumise sätted on jaotatud erinevatele tähtaegadele. Kohalike omavalitsuste volikogude otsustamiseks vajalikud sätted jõustuvad 1. juulil 2024 ja 1. märtsil 2025. Maamaksu arvutusmetoodika sätted jõustuvad 2025. aasta algusest, üldine jõustumisaeg on 1. jaanuar 2026.
Praegune kohalike omavalitsuste maksuautonoomia on ebapiisav, mis muudab nad sõltuvaks keskvalitsuse rahastamisest. See pidurdab kohaliku elu planeerimist. Suurem maksuautonoomia võimaldab omavalitsustel paremini tasakaalustada teenuste taset ja maksude kehtestamist, öeldi riigikogu pressiteates.
Lisaks täpsustatakse seaduses, et riigi omandis olev ühiskondlike ehitiste maa on maksuvaba vaid juhul, kui seda kasutab riigiasutus või kohaliku omavalitsuse asutus.
Maamaks on hetkel ainuke varamaks Eestis, mille määr on püsinud muutumatuna alates 2012. aastast.