PISA 2022 uuringu tulemuste põhjal on Eesti põhikooliõpilased oma loovmõtlemise poolest Euroopas esikohal ja maailmas 5.–8. kohal. Loovmõtlemise uuringus osales kokku 64 riiki.
Loovmõtlemise test hindas õpilaste võimet genereerida, hinnata ja täiustada ideid, mis võivad viia originaalsete ja tõhusate lahendusteni. Tartu Ülikooli matemaatikahariduse lektor Tiina Kraavi sõnul oli PISA testi põhivaldkondades saadud tulemuste põhjal juba oodata, et Eesti õpilastel läheb hästi ka loovustestis.
“Laias laastus on baasteadmised ja ainevaldkondlikud teadmised olulised. Uuenduslikud ideed, innovatsioon ja loovus rajanevad ikka mingitel faktiteadmistel. Ilma põhiteadmisteta võib loovaid ideid esitada, aga neile ei pruugi rakendust leiduda, sest neil pole teaduspõhist tõepõhja all,” selgitas Kraavi saates “Uudis+”.
Uuringus osalenud ligi 6400 Eesti õpilase keskmine tulemus loovmõtlemises oli 35,9 punkti, mis on OECD riikide keskmisest ligi kolme punkti võrra kõrgem. Neist saavutas vähemalt baastaseme 89 protsenti, mis ületas OECD keskmist 11 protsendi võrra. Tippsooritaja taseme saavutas iga kolmas õpilane, samas kui OECD keskmine oli 27 protsenti.