Vaatamata keerulisele majanduskeskkonnale, tõusis 2023. aastal noorte alustavate ettevõtjate osakaal võrreldes eelnevaga 40%. SEB ärikliendi segmendi müügijuhi Kristi Kartuse sõnul, on noorelt ettevõtlusega alustades risk kordades väiksem.
On teada, et ettevõtlus arendab eluks vajalikke kompetentse, näiteks meeskonnatööd, aja organiseerimist ning müügi- ja probleemide lahendamise oskust. Alustades ettevõtlusega noorelt, on rohkem aega leidmaks „see õige“ suund, millega elus läbi lüüa. Kogemused ja teadmised seejuures ajapikku aina kasvavad.
Ettevõtluse vastu tunnevad rohkem huvi noormehed
Alustavate ettevõtjate seas olid 2023. aastal kolmeks populaarseimaks tegevusvaldkonnaks kutse- teadus ja tehnikaalane tegevus, info- ja sideteenused ning hulgi- ja jaekaubandus. Seejuures kogusid 17-26. aastaste noormeeste seas tegevusvaldkondadena eelmisel aastal enim populaarsust jaemüük posti- või interneti teel ning programmeerimine. Ettevõtlusega alustanud, samavanused, neiud tundsid enim huvi seevastu juuksuri- ja iluteenuste ning reklaamivaldkonna vastu.
17-26. aasta vanuste alustavate ettevõtjate arv on kasvutrendis – kui 2023. aastal võttis ettevõtluse teekonna ette 1972 noort, siis 2023. aastal otsustas ettevõtluse kasuks juba 2815 noormeest ja neidu. 40%-lisest kasvust suurema osa moodustasid aga mehed, keda oli 17-26 aastast ettevõtjate seas pea poole rohkem, kui naisi – kui 2023. aastal asutasid oma ettevõtte 1820 meest, siis sama sooviga naisi oli vaid 995.
“Joonistub selgelt välja, et noormehed on ettevõtlusega altimad alustama, kui neiud. Põhjusteks on enamasti kõrgem riskitaluvus ja soov oma ideed ellu viia ka juhul, kui kõik õnnestumist toetavad tingimused ei ole täidetud. Neiud on seevastu ettevaatlikumad ja kaalutlevamad ning lükkavad alustamist ebapiisavate teadmiste või puuduliku algkapitali tõttu edasi. Kuigi populaarseimad tegevusvaldkonnad on 2022.- ja 2023. aasta võrdluses jäänud noormeeste seas samaks, võib neidude seas uue tulijana välja tuua reklaamivaldkonna esiletõusu, mis on igati tervitatav,” kommenteeris Kristi Kartus.
Iga lõpp on millegi uue algus
2023. aastal oli Eestis pankrotistunud ettevõtteid kokku 139, mis on pea 30% enam, kui aasta varem. Sellisest trendist annab aga noortel alustavatel ettevõtjatel ainult õppida, näiteks mõelda hoolikamalt läbi riskid ning analüüsida ratsionaalselt turu tingimusi ja konkurentsi.
“Vaatamata tõsiasjale, et kõik ettevõtted läbi lüüa ei pruugi, eriti juhul kui ettevõtja on varasema kogemuseta, tasuks noorel oma valitud suunal ettevõtlusega kindlasti algust teha. Kui midagi peaks ebaõnnestuma, on risk omajagu väiksem, ehk tegutseda saab pingevabalt – enamasti pole kaalukausil veel pere, kodulaenu või muid suuremad kohustusi. Alati võib jõuda arusaamani, et ettevõtlus karjäärisuunana tegelikult ei sobi ning seejärel on võimalus keskenduda palgatööle või muudele väljakutsetele. Saadud kogemus on aga väärtus omaette, mis saab osaks isiklikust arengust ja tulevastest ettevõtmistest,“ lisas Kartus.
Andmed põhinevad Statistikaametist (seisuga 09.02.24) ja Creditinfo Eestist (seisuga 01.01.24).
Allikas. SEB