Eesti suurimates linnades on jaanuari lõpuks esitatud rohkem kui 50 abiellumisavaldust samasooliste paaride poolt, millest Tallinnas moodustavad need avaldused märkimisväärse osa – umbes 12% kõigist jaanuari abiellumisavaldustest.
Tallinna perekonnaseisuameti andmetel on jaanuari lõpu seisuga esitatud 275 abiellumisavaldust, millest 35 on pärit samasoolistelt paaridelt, jagas ameti juhataja Kristi Kail ERR-ile. Kail märkis, et kuigi konkreetseid kuupäevi ta ei avaldanud, on abielluda soovijate eelistused jaotunud ühtlaselt terve aasta peale, mis viitab sellele, et paljud paarid ei kiirusta pulmapäeva määramisega.
Tartus on samal ajal kogunenud umbes 20 samasooliste paaride abiellumisavaldust, teatas Tartu linnavalitsuse perekonnaseisutoimingute osakonna juhataja Kristina Aabrams. Aabramsi sõnul on viis samasoolist paari plaaninud oma pulma 2. veebruariks, ülejäänud on valinud aasta teisi kuupäevi.
Pärnus on samuti täheldatud huvi samasooliste paaride abiellumise vastu, kus kaks paari on esitanud avalduse ja plaanivad pulmi kevadel, ütles Pärnu linna rahvastikutoimingute valdkonna juhataja Kristina Artma.
Alates jaanuarist võib Eestis esitada abiellumisavaldusi üks kuni kuus kuud ette, mis tähendab, et esimesed sooneutraalsed abielud saavad toimuda alates 2. või 3. veebruarist, olenevalt avalduse esitamise viisist – kas perekonnaseisuametis või interneti teel.
Samasooliste paaride abielu on võimalik sõlmida ka notari juures, kus kehtivad samad reeglid nagu perekonnaseisuametis: avaldus tuleb esitada vähemalt kuu aega enne pulmapäeva, välja arvatud erandjuhtudel.
See oluline samm samasooliste paaride õiguste suunas sai võimalikuks pärast seda, kui Riigikogu võttis 20. juunil vastu perekonnaseaduse muudatused, mis annavad samasoolistele paaridele seadusliku õiguse abielluda. Eelnõu poolt hääletas 55 riigikogu liiget, vastu oli 34.