Jüri Ratas, Riigikogu aseesimees ja endine Keskerakonna esimees, tegi esmaspäeval olulise poliitilise liikumise, astudes välja Keskerakonnast ja liitudes Isamaa erakonnaga. Ratas, kes on olnud Keskerakonna liige alates 2000. aastast, väljendas pressikonverentsil, et tema ja Keskerakonna juhtpoliitikute väärtushinnangud ei ühti enam.
“See päev märgib minu jaoks uue peatüki algust poliitikas, jättes seljataha pea veerandsajandi pikkuse tee Keskerakonnas,” sõnas Ratas. Ta rõhutas, et näeb oma poliitiliste eesmärkide elluviimiseks paremaid võimalusi Isamaa ridades.
Ratase lahkumine Keskerakonnast, mille ta ametlikult registreeris äriregistris esmaspäeva hommikul, on märkimisväärne. Ta juhtis Keskerakonda aastatel 2016–2023 ning on olnud selle mõjukas liige üle kahe aastakümne.
Ratase lahkumine järgneb teistele Keskerakonna silmapaistvatele poliitikutele, kes on hiljuti erakonnast lahku löönud, suundudes enamasti Isamaa, SDE või Reformierakonna ridadesse. See areng peegeldab Keskerakonnas toimuvaid sisemisi muutusi, eriti pärast Mihhail Kõlvarti valimist erakonna esimeheks.
Ratas ise on varem kommenteerinud, et ei kavatse kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel Keskerakonna nimekirjas, eriti kui selles nimekirjas on Jana Toom. Tema Keskerakonnast lahkumise võimalikkust on ta varem kirjeldanud kui otsust, mida “praegu ei tee”.
Arvatakse, et Ratase liikumine Keskerakonnast Isamaasse toob kaasa pikaajalise parteisisese kodusõja lõpu. ERR-ile teadaolevalt on Ratas arutanud võimalust liituda nii Isamaa kui ka SDE-ga, samas pole välistatud, et ta võib kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel iseseisva kandidaadina. Selleks, et üle-eestiliselt valituks osutuda, on vaja koguda umbes 35 000 häält.
Viimastel nädalatel on Ratas olnud poliitiliselt aktiivne, reisides üle Eesti ja kohtudes kohalike keskerakondlastega, mis näitab tema jätkuvat pühendumist Eesti