Alates uuest aastast on Eestis põhjust optimismiks, sest ravivõimalused mitmete vähitüüpide, sealhulgas eesnäärme-, kopsu-, rinna- ja emakakaelavähi, puhul paranevad märkimisväärselt. Tervisekassa on otsustanud investeerida 7,5 miljonit eurot uute ravimeetodite, sh immuunravi, rahastamisse, et pakkuda paremat tuge kaugelearenenud pahaloomuliste kasvajatega patsientidele.
Erilist tähelepanu pööratakse kõrge riskiga varajase kolmiknegatiivse rinnakasvajaga patsientidele. Selle agressiivse ja raskelt ravitava vähitüübi puhul, mis sageli mõjutab nooremaid naisi, tuuakse kasutusele uus toimeaine pembrolizumab. See uuenduslik ravimeetod, mida manustatakse nii enne operatsiooni kui ka pärast kirurgilist sekkumist, on mõeldud 60 naisele ja selle eelarvemõju on 1,4 miljonit eurot.
Positiivsed arengud ei piirdu ainult rinnavähiga. Tervisekassa on alates 2020. ja 2021. aastast toetanud kahte uut ravimit HER2-positiivse varajase rinnavähi ravis, mis on andnud juba märgatavaid tulemusi. Eesnäärmevähi ravi on samuti paranenud tänu triptoreliini ja gosereliini sisaldavate preparaatide soodustingimuste laiendamisele, mõjutades üle 600 patsiendi.
Kopsuvähi ravis on samuti põhjust optimismiks. Pembrolizumab, mõeldud metastaatilise lamerakk-mitteväikerakulise kopsuvähi raviks, pikendab eluiga 4,5 kuud ja mõjutab 95 patsienti. Teine toimeaine, atesolizumab, vähendab kopsuvähi taastekke riski ja lükkab edasi haiguse taastekkimist, mõjutades 16 patsienti.
Lisaks on pembrolizumab immuunravi nüüdsest kättesaadav mitmele kaugelearenenud vähi tüübile, sealhulgas emakakehavähi ja maovähi korral, aidates 20 patsiendil. Sama toimeaine on lisatud ka metastaatilise emakakaelavähi ravi valikusse, pikendades oodatavat elulemust naistel kuni 12 kuud, mõjutades samuti 20 patsienti.
Lõpetuseks täieneb lümfisüsteemi pahaloomulise kasvajaga patsientide ravivalik polatuzumabiga, mis mõjutab 18 patsienti ja lisakuluks on 702 000 eurot.
Allikas. Tervisekassa