Kiiresti püsti tõusmise järel pea ringi käima hakkamine on üsna tavaline nähtus, mida tuntakse ortostaatilise hüpotensioonina. See juhtub siis, kui vererõhk langeb järsult, kuna süda ei pumba verd nii kiiresti üles pea suunas, kui keha on püsti tõusnud. Siin on protsessi samm-sammuline selgitus:
Vere gravitatsiooniline mõju
Kui oled pikalt istunud või lamamas olnud, kohaneb sinu vereringesüsteem selle asendiga. Veri koguneb rohkem jalgadesse ja madalamates kehaosades, kuna gravitatsioon takistab selle tagasivoolu südame suunas.
Kiire asendimuutus
Kui sa tõused järsult püsti, peab veri liikuma vastu gravitatsiooni, et jõuda su aju ja ülemistesse kehaosadesse. Mõnikord, eriti kui tõusmine on väga kiire, ei pruugi vereringesüsteem kohe reageerida, mis viib ajutise vererõhu languseni.
Südame reaktsioon
Normaalne keha reaktsioon on suurendada südame löögisagedust ja kitsendada veresooni, et säilitada piisavat vererõhku ja verevoolu ajju. Kui see reaktsioon on aeglane või ebapiisav, jääb aju hetkeks vähem verega varustatuks.
Aju hapnikuvarustus
Ajutine verevoolu vähenemine ajju põhjustab hapnikupuudust. Kuna aju on hapniku suhtes väga tundlik, võib isegi lühike varustamise katkemine tekitada selliseid sümptomeid nagu pearinglus, nägemise hägustumine või isegi minestamistunne.
Taastumine
Tavaliselt, kui keha kohaneb uue asendiga, taastub vererõhk ja verevool kiiresti, leevendades pearinglust või tasakaaluhäireid.
Riskifaktorid ja ennetamine
Ortostaatilist hüpotensiooni võivad esile kutsuda mitmed tegurid, nagu dehüdratsioon, pikaaegne voodirežiim, teatud ravimid või meditsiinilised seisundid. Et pearinglust vältida, võib aidata aeglane ja järk-järguline tõusmine, veendudes, et enne püsti tõusmist on korralikult hüdreeritud ja vajadusel on abi saamiseks toetav objekt või inimene läheduses.
Kui pea hakkab tihti püsti tõusmisel ringi käima, on soovitatav pöörduda arsti poole, et välistada võimalikud aluseks olevad terviseprobleemid.