Une ajal kukkumise tunne, tuntud ka kui hüpnagoogiline tõmblus või “startle reflex”, on tavaline nähtus, mida paljud inimesed kogevad just uinumise lävel. Teadlased ei ole veel jõudnud üksmeelele, miks see juhtub, kuid on mitmeid teooriaid, mis püüavad selgitada seda fenomeni.
Teooriad unes kukkumise tunde kohta
Evolutsiooniline hüpotees: Mõned teadlased arvavad, et hüpnagoogilised tõmblused on jäänuk meie esivanemate aegadest, kui meie esivanemad magasid puudes või muudes kohtades, kus kukkumisoht oli reaalne. Tõmblus võis olla kiire ärkamisreaktsioon, et vältida tegelikku kukkumist ja potentsiaalset vigastust.
Lihaslõõgastuse hüpotees: Uinumisel läheb keha loomulikku lõdvestunud olekusse. Aju võib tajuda lihaste lõõgastumist ja vähenevat kontrolli äkitselt kui kukkumist ja saata kiirelt signaale lihastesse, et keha “püüda” või stabiliseerida, põhjustades sellega tõmblust.
Neuroloogiline hüpotees: Kui inimene uinub, siis üleminek ärkvelolekust unne hõlmab aju erinevate osade aktiivsuse muutust. Aju võib veel töödelda informatsiooni, nagu tasakaalu ja ruumitaju, ning hüpnagoogiline tõmblus võib olla lihtsalt neuroloogiline “vääratus”, kus aju “testib” veel, kas keha on ärkvel või uinumas.
Stressi ja väsimuse hüpotees: On täheldatud, et stress ja väsimus võivad suurendada hüpnagoogiliste tõmbluste sagedust. See võib olla tingitud aju ja keha suurenenud pingest, mis võib häirida sujuvat üleminekut unele, põhjustades tugevamaid ja sagedasemaid tõmblusi.
Kuidas see mõjutab und?
Kuigi unes “kukkumine” ja sellele järgnev järsk ärkamine võib olla häiriv, ei ole see tavaliselt märk millestki tõsisest. Enamik inimesi kogeb seda aeg-ajalt, ja see ei mõjuta üldist une kvaliteeti oluliselt. Siiski, kui sellised tõmblused on väga sagedased ja segavad unet, võib see viidata suuremale stressitasemele või unehäiretele, millele tuleks tähelepanu pöörata.
Järeldus
Hüpnagoogilised tõmblused on osa inimese une eripäradest ja on üldiselt kahjutud. Need pakuvad huvitavat pilguheitu inimese aju keerukusse ja sellesse, kuidas keha valmistub puhkuseks. Võttes arvesse, et see on levinud ja loomulik nähtus, ei peaks üksikjuhtumid muret tekitama. Kui aga kukkumistunne unes esineb tihti ja häirib und, võib olla abi rääkimisest arsti või unespetsialistiga, et teha kindlaks võimalikud põhjused ja leida lahendusi une parandamiseks.