Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised
pregnant 518793 1920

Menstruaaltsükli faasid ja viljakus: Millal on rasestumise tõenäosus kõige väiksem?

Menstruaaltsükli ajal on päevad, mil rasestumise tõenäosus on madalam, kuid täiesti “kindlat” aega, mil naine ei või rasestuda, ei ole võimalik garanteerida. See on tingitud mitmest faktorist, sealhulgas spermatosoidide elujõulisusest naise reproduktiivtraktis (mis võib olla kuni viis päeva) ja ovulatsiooni aja võimalikust varieerumisest tsükli jooksul.

Menstruaaltsükkel jaotub tavaliselt neljaks faasiks:

  1. Menstruatsioonifaas: Tsükli esimene päev, mil algab menstruatsioon, on tavaliselt madalaima viljakusega aeg. Kuid rasestumine on siiski võimalik, eriti lühemate tsüklite korral või kui verejooks kestab kauem.
  2. Follikulaarfaas: Pärast menstruatsiooni lõppu östrogeeni tase tõuseb ja keha valmistub ovulatsiooniks. Viljakus hakkab järk-järgult tõusma.
  3. Ovulatsioonifaas: Ligikaudu tsükli keskel (tavaliselt 14 päeva enne järgmise menstruatsiooni algust) vabastab munasari munaraku. Ovulatsiooni päev ja päevad vahetult enne seda on naise kõige viljakamad päevad.
  4. Luteaalne faas: Pärast ovulatsiooni munarakk liigub munajuhade kaudu emakasse. Kui munarakk on viljastamata, hakkab progesterooni tase langema ja uus tsükkel algab menstruatsiooniga. Rasestumise tõenäosus on selles faasis järjest väiksem.

Tsükli “turvalised” päevad on seotud naise tsükli pikkuse ja regulaarsusega. Kui naisel on äärmiselt regulaarne menstruaaltsükkel, on võimalik arvutada nn “turvalisi päevi”. Siiski on tähtis mõista, et isegi regulaarse tsükli korral võib ovulatsioon mõnikord toimuda erinevatel aegadel, mistõttu ei peeta kalendrimeetodit väga usaldusväärseks rasestumisvastaseks meetodiks.

Lisaks tuleks mõista, et sellised meetodid nagu kalendrimeetod, mõõdetuna ainult tsükli päevade järgi, ei paku kaitset sugulisel teel levivate haiguste eest ja neid peetakse ebausaldusväärseks võrreldes teiste rasestumisvastaste meetoditega nagu kondoomid, hormonaalsed kontratseptiivid või emakasisene seade (IUD).

Kui on soov kasutada looduslikku pereplaneerimise meetodit, tuleks kindlasti konsulteerida arsti või pereplaneerimise spetsialistiga, et arutada kõiki riske ja õppida täpselt, kuidas jälgida oma tsüklit ja tunda ära viljakad päevad.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus