Eesti valitsus vaatab regulaarselt üle meie välispoliitika põhiteemade hulka kuuluvaid küsimusi. Aasias toimuv, sealhulgas meie suhted sealsete riikidega, on kasvava tähtsusega teema ka meie jaoks. Arutasime Eesti Hiina-poliitikat 2. novembri valitsuskabineti kohtumisel.
Eesti lähtub ühe Hiina poliitikast.
Suhetes Hiinaga püüdleme Euroopa Liidu ühtse poliitika poole ning võimalikult laialdase koostöö arendamist teiste samameelsete partnerite, eelkõige Atlandi-üleste liitlastega. Mida ühtsemad me Hiina-poliitikas oleme, seda kasulikum kõigile demokraatlikele riikidele.
Nagu Euroopa Liiduna deklareerinud oleme, on Hiina meie jaoks ühtviisi nii partner, konkurent kui rivaal. Kõiki neid aspekte tuleb ka meie Hiina-poliitikas arvesse võtta.
Peame oluliseks konstruktiivset suhet Pekingiga, muu hulgas selleks, et tegeleda erinevate globaalsete ja regionaalsete probleemidega, ning et lahendada erimeelsusi rahumeelsel teel. Näiteks on oluline, et Hiina ei toetaks Venemaa agressiooni ja juhinduks reeglitel põhineva maailmakorra põhimõtetest. Seda oma suhtluses ka pidevalt rõhutame.
Arusaadavalt on meie jaoks oluline kaitsta ka meie põhiväärtusi, sealhulgas demokraatiat ja inimõigusi. Rõhutame seda igal kohtumisel Hiina esindajatele.
Eesti ei tunnusta Taiwanit riigina. Ühe Hiina poliitika raames ei arenda me Taiwaniga poliitilisi suhteid.
Samas peame me oluliseks Taiwaniga suhete elavdamist majanduses, hariduses, kultuuris, kodanikuühiskonnaorganisatsioonide vahelises suhtluses ja muudes sellistes valdkondades.
Toetame ka Taiwani osalemist rahvusvahelises elus valdkondades, kus see on üleilmsetes huvides, nagu pandeemiavastane võitlus ja Taiwani osalus Maailma Terviseassambleel.
Selliste suhete elavdamine Taiwaniga ei ole vastuolus ühe Hiina poliitikaga.
Nii nagu paljud teised Euroopa Liidu riigid, on ka Eesti valmis aktsepteerima Taipei mittediplomaatilise majandus- või kultuuriesinduse loomist, et vastavaid suhteid edendada.
Oleme teadlikud, et 8. novembril osaleb Eestis Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse korraldatud üritusel Joseph Wu.
Wu ei viibi Eestis Vabariigi Valitsuse ega selle liikmete kutsel ning kuna meil Taiwaniga poliitilisi suhteid ei ole, siis Vabariigi Valitsuse liikmed temaga ei kohtu.
Samas ei näe me midagi taunitavat selles, et Wu Eestit külastab. Demokraatlikus riigis on Eesti kodanikel õigus ja vabadus kõigiga kohtuda, ühiseid arutelusid korraldada ja ka koostööd edendada, kuni see ei riku Eestis kehtivaid seadusi.
Rahvusvahelise julgeoleku ja stabiilsuse jaoks on kriitilise tähtsusega, et Taiwani väina ümbritsevad erimeelsused püsiksid rahumeelsetes raamides. Eesti rõhutab seda põhimõtet läbivalt ja järjekindlalt.