Pingeline rasedus võib mõjutada lapse arengut. Kui rase kogeb stressi, hakkab loode rohkem vasakut kätt kasutama, näitasid Suurbritannia Durhami ülikooli psühholoogid.
Nadja Reissland jälgis 15 normaalselt kulgevat rasedust. Lapseootel naised täitsid 24.-36. rasedusnädalal neli korda stressitaseme hindamise küsimustiku.
Samuti tehti loodetele neli korda ruumiline ultraheliuuring, kus lapse käitumine salvestati filmina. Videolõikude analüüsimisel selgus, et stressi kurtvate rasedate looted kippusid oma nägu puudutama pigem vasaku käega.
Kuna ligi 90 protsenti inimestest on paremakäelised, eeldas Reissland, et sünnituse liginedes hakkavad looted eelistama paremat kätt. Enamasti nii juhtuski, kuid ainult siis, kui rasedad ei kogenud liigset pinget. Ärevate lapseootajate looted kasutasid ka raseduse lõpus rohkem vasakut kätt.
Reisslandi sõnul oleks vale väita, et stressirohke rasedus muudab lapse vasakukäeliseks, sest käelisuse tekkimine on väga keerukas. Küll on selge, et loode tajub ema stressi ja reageerib sellele.
Last ootavad naised peaksid vältima pingelist tööd ja võimalikult palju puhkama. Pinges inimese keha toodab rohkem stressihormoone ja need mõjutavad sündimata last.
Uurimus ilmus ajakirjas Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition.