Šveitsi valitsuse algne strateegia Ukraina põgenike tagasisaatmiseks näeb ette kuue kuni üheksa kuu pikkuse lahkumisakna.
Tänapäeval on võimatu ennustada, millal Ukraina sõda lõpeb ja millal saavad põgenikud turvaliselt oma riiki naasta. See teade esitati valitsuse poolt eelmisel reedel, kui ajutine strateegia esimest korda avalikustati.
Migratsiooni sekretariaat (SEM) koostöös kantoni võimudega on välja töötanud kontseptsiooni, mille üksikasjad avaldati kolmapäeval erinevate meediakanalite poolt, sealhulgas Keystone-SDA.
Plaan näeb ette S-staatuse kaotamist kaks kuni kolm aastat pärast sõja algust, mis tähendaks 2024. või 2025. aastat. Sel hetkel võiks umbes 70 000 ukrainlast naasta koju, millest 80% tuleks vabatahtlikult, ja enamik neist oleksid perekonnad, kes olid lahutatud Ukrainasse jäänud meeste tõttu. Enamikul neist on ka biomeetrilised passid, mistõttu ei vaja nad viisasid ega asendusreisidokumente,kirjutas swissinfo.ch.
Ülejäänud 20 protsenti ehk 14 000 inimest jääks Šveitsi pärast lahkumise tähtaja möödumist. Arvatakse, et see protsent varieerub sõja kestuse ja Ukrainas tekitatud kahju järgi. Raport rõhutab, et mida kauem inimesed Šveitsis viibivad, seda vähem on tõenäosus, et nad on valmis omal soovil lahkuma. Samuti võivad nad pärast viit aastat katkematut viibimist saada Šveitsi B-loa, mis kehtib viis aastat.
Seetõttu järeldatakse raportis, et vabatahtliku lahkumise soodustamiseks tuleb teha kõik võimalik. Lahkumisakna ei tohiks olla liiga lühike, et võimaldada naasmise logistilist planeerimist, ega ka liiga pikk, et mitte julgustada inimesi lahkumist edasi lükkama.
Sel eesmärgil on kavandatud kuue kuni üheksa kuu pikkune periood.
Haavatavas olukorras olevate inimeste väljasaatmise võimalusi uuritakse igal üksikjuhul eraldi, kuid üldine protseduur põhineb varjupaigataotlejate tagasisaatmist reguleerival menetlusel.
Vabatahtliku lahkumise soovitatakse toimuda iseseisvalt mööda maad, ja sunniviisiline tagasisaatmine õhu kaudu peaks olema viimane abinõu. Erilist tähelepanu nõudvad juhtumid, sealhulgas umbkaudu 1000 saatjata alaealist ja umbkaudu 1600 üle 75-aastast inimest ning terviseprobleemidega isikuid, ei ole prioriteetsed.
Lisaks kaalutakse esialgset rahalist abi. Toetuste summad ulatuvad sõltuvalt lahkumisetapist 1000–4000 Šveitsi frankini (umbes 1090–4355 dollarit) inimese kohta.