Aasta jooksul juhtub Eestis pisut üle 3000 haiglaravi vajava mürgistuse ja 4000 juhtumit, kui nõu saamiseks helistatakse mürgistusinfoliinile 16662. Viimasel kahel aastal on Eestis sagenenud mürgistusõnnetused alla üheaastaste lastega. Valdav osa õnnetustest juhtub kodus lapsevanema kiirustamise või väsimuse tõttu või oskamatusest koduseid ohte märgata.
Imikute ja väikelaste puhul juhtub enim mürgistusõnnetusi kemikaalide ja ravimitega. Tänavu on alla üheaastaste lastega olnud üle 200 ja kuni kolmeaastaste lastega üle 600 mürgistusõnnetuse. Mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul põhjustab aina enam mürgistusi pisikeses 10 ml pudelis olev vedelik. “Väsinult või kiirustades haaratakse eksikombel vale pudel. Saame infoliinile kõnesid, kus lapsevanem on oma lapsele andnud ravimi asemel kogemata hoopis eeterlikke õlisid, saialilletinktuuri, kõrvatilku või muud. Sellise olukorra vältimiseks tuleb ravimeid muudest väikestest pudelitest eraldi hoida,” kirjeldab Oder ja soovitab eksimuste vältimiseks kasutada näiteks hästi eristatavaid karpe.
Harvad pole ka juhud, kui imikud saavad mürgistuse piimasegust või hommikupudrust, mille valmistamiseks on kasutatud äädika või katlakivieemaldajaga segatud vett. “Õhtul kallatakse veekeedukannu äädikat või puhastusvahendit ja hommikuks on see meelest läinud. Saame infoliinile lapsevanemate murekõnesid, kus sellise seguga on keedetud kogu perele suppi või teed ja kohvi,” räägib Oder.
Enamasti leiavadki mürgistusõnnetused aset kodustes oludes. Suviste külaskäikudega mürgistuste arv tõuseb, sest lapsed tegutsevad majapidamistes, kus nad igapäevaselt ei viibi. Seepärast soovitab Oder ka külaliste käekotid täiskasvanute silme all hoida ja üleriiete taskutest kõiksugu vahendid ohutusse kohta paigutada.
Kuigi imikute ja väikelaste haiglaravi vajavad mürgistused on Eestis aasta-aastalt langemas, on infoliinile 16662 saabuvate murekõnede põhjal näha koduste mürgistusjuhtude sagenemist. Mürgistusteabekeskuse juhi sõnul on enamik kodustest juhtumitest seotud vanemate kiirustamise või väsimusega. “Need on inimlikud eksimused, mida on võimalik ära hoida, kui kodused ohud rahulikult läbi mõelda. Kõige tõhusam on luua kemikaalide ja ravimite hoidmiseks ja kasutamiseks selline süsteem, millega ohtlikud ained on laste käe- ja nägemisulatusest väljas ja mis ei vea alt ka siis, kui lapsevanem on väsinud või kui tal on kiire,” selgitab Oder.
Lapsed õpivad vanemate käitumist matkima juba päris vara, mistõttu tasuks kodukeemiat ja ravimeid kasutada nii, et laps seda ei näeks. Oder selgitab, et väikeste tablettide neelamine ja lapsekindlate korkide avamine on neile millegi uue avastamine ning just seetõttu tuleks vältida ka turvapakendite avamist ja tableti võtmist laste silme all.
Mürgistuskahtluse korral ei tasu Oderi sõnul jääda koju muretsema, sümptomeid ootama ega suvalistelt veebilehtedelt infot otsima hakata. Nõu tuleks küsida otse eksperdilt. Mürgistusinfoliinile 16662 saab helistada ööpäevaringselt ning nõustamine on anonüümne ja kohaliku kõne hinnaga.
allikas: mürgistusteabekeskus.ee