Esmaspäeval, 2. augustil 2023, võttis riiklik lepitaja menetlusse Eesti haridustöötajate liidu (EHL) ja haridus- ja teadusministeeriumi vahelise töötüli õpetajate 2024. aasta töötasu alammäära osas.
Lepitaja kohtub töötüli lahendamise esimeses etapis osapooltega eraldi ning arvestades kohtumiste tulemusi kavandab edasised lepitustegevused.
EHL-i juhi Reemo Voltri sõnul on olukord jõudnud streigivõimaluseni, sest õpetajate väike töötasu seab ohtu Eesti riigi põhilised funktsioonid ning on arusaamatu, et valitsus hariduskriisi niimoodi ignoreerib.
Voltri lisas, et haridustöötajad usuvad, et valitsus tahab haridust säilitada ja kompromissi leida, aga lõpuni kindlad ei saa nad selles olla. Kompromissiks võib Volti sõnul olla ka see, et valitsus teeb ettepaneku tõsta õpetajate palka järgmistel aastatel, kui aastal 2024. see soovitud määras võimalik pole.
EHL taotles 2024. aastaks õpetaja töötasu alammäära tõusuks 11 protsenti, haridus- ja teadusminister esitas valitusele tõusuks kaheksa protsenti, aga riigieelarve läbirääkimistel lepiti kokku kõigest 1,77 protsendi suuruseks alammäära tõusuks, mis tähendab rahaliselt 31 euro suurust brutopalga kasvu.
Täiskoormusel töötava Eesti õpetaja alampalk on 2023. aastal 1749 eurot, töötasu netopalgana on 1400 eurot.
Streigi tõenäosust mõjutavad tegurid
Õpetajate streigi tõenäosust mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas:
- Lepitusprotsessi tulemus: Kui riikliku lepitaja vahendusel ei õnnestu leida lahendust, mis oleks mõlema poole jaoks vastuvõetav, on streigi tõenäosus suurem.
- Õpetajate ühtsus: Kui õpetajad on ühtsed oma nõudmistes, on streigi tõenäosus suurem.
- Ühiskonna toetus: Kui ühiskond toetab õpetajate nõudmisi, on streigi tõenäosus suurem.
Streigi võimalikud tagajärjed
Õpetajate streik võib avaldada negatiivset mõju haridusele. Streigi korral ei toimu koolides õppetööd ning õpilased jäävad ilma haridusest. Streik võib ka kahjustada õpetajate mainet ja vähendada ühiskonna usaldust haridussüsteemi vastu.
Kokkuvõte
Õpetajate streigi tõenäosus on praegu kõrge. Kui riikliku lepitaja vahendusel ei õnnestu leida lahendust, mis oleks mõlema poole jaoks vastuvõetav, on streigi tõenäosus väga suur. Streik võib avaldada negatiivset mõju haridusele ja ühiskonnale.