Maiade tsivilisatsioon, mille kultuur ja arhitektuur õitsesid peamiselt tänapäeva Mehhiko, Belize’i, Guatemala ja Honduras’ aladel, oli üks Ameerika suurimaid ja kõige paremini arenenud tsivilisatsioone. Kuid umbes 10. sajandil e.m.a jäi nende suurim linn Tikal tühjaks. Mis viis selle impeeriumi languseni?
Kliimamuutused
Poliitilised konfliktid
Maia tsivilisatsioon ei olnud ühtne impeerium, vaid pigem koosnes erinevatest linnriikidest. Arheoloogilised leidud näitavad, et need linnriigid olid sageli omavahel sõjas. Korduvad sõjad ja konfliktid võivad tekitada destabiliseerumist ja soodustada tsivilisatsiooni kokkuvarisemist.
Keskkonna degradatsioon
Sotsiaalne ja religioosne rahutus
Mõned uuringud osutavad sellele, et maia tsivilisatsiooni sisemised pinged, nagu eliidi ja tavalise rahva vahelised konfliktid, võisid mängida rolli nende kokkuvarisemises. Tempel-tüüpi ehitiste ehitamise vähenemine ja religioossete tekstide muutused viitavad võimalikele kultuurilistele ja religioossetele muutustele.
Välised sissetungijad
Kuigi tõendeid pole palju, on teooriaid, et maiade tsivilisatsiooni langus võis olla seotud välise sissetungi või kontaktidega teiste tsivilisatsioonidega.
Maia tsivilisatsiooni langus on keeruline ja mitmetahuline probleem, millele pole ühte kindlat vastust. Tõenäoliselt mõjutasid nende kokkuvarisemist mitmed tegurid korraga, alates keskkonna muutustest ja ressursside ammendumisest kuni sotsiaalsete ja poliitiliste konfliktideni.
Teadlased jätkavad uuringuid, et paremini mõista, mis viis selle jõulise ja keeruka tsivilisatsiooni languseni, ja otsivad pidevalt uusi tõendeid ja andmeid, et selles mõistatuses selgust saada.