Nafta hind võib tõusta taas kolmekohaliste numbriteni, kui toornafta pakkumine seisab silmitsi suurema survega – ja see võib viia maailmamajanduse kasvu seiskumiseni, prognoosib JPMorgan.
Investeerimispanga strateegid märkisid teisipäevases teates, et nafta hind on viimase kuu jooksul tõusnud 27 protsenti ning see on viimase 10 kuu kõrgeimal tasemel, vahendab Business Insider.
Ligikaudu 25 protsenti sellest muutusest on tingitud oodatust suuremast naftanõudlusest, samas kui 75 protsenti on tingitud suurtest tarnekärbetest nagu OPEC+, mis on viimase aasta jooksul korduvalt oma toornafta tootmist kärpinud.
Kui hind püsib sellel tasemel, pidurdab see tõenäoliselt maailma SKP kasvu kahe kvartali jooksul 0,5 protsendipunkti võrra.
JPMorgani hinnangul langeb Brenti toornafta hind aasta lõpuks ligikaudu 86 dollarini barreli kohta. Strateeegid hoiatasid samas, et nafta hind võib ka tõusta ja majandust veelgi alla tõmmata, kui surve naftatarnetele jätkub.
„Samuti tekitab muret see, et hiljutised tarnekärped ei ole lõppenud ja nafta hind võib hüpata palju kõrgemale kuni 120 dollarit barreli kohta,” ütlesid strateegid, mis võrdub 60-protsendilise hüppega aasta teises pooles. „Me prognoosime, et kui see juhtub lähinädalatel ja on täielikult tingitud tarnekärbetest, aeglustuks maailmamajandus järgmises kvartalis peaaegu seiskumiseni.”
Strateegid ütlesid, et nii kõrge hind võib potentsiaalselt viia globaalse inflatsiooni aasta lõpuks umbes 6 protsendini ja langetada maailma SKP-d 1,3 protsenti aastas järgmise kahe kvartali jooksul.
„Tõepoolest, naftahinna kumulatiivne 60-protsendiline hüpe tähistaks seda tüüpi šokki, mida tavaliselt nähakse enne suurt majanduslangust,” lisas pank.
Mõned USA turukommentaatorid on juba märkinud, et naftahinna tõus on majanduse peamine murekoht. Tööstatistika büroo teatas, et naftast toodetava bensiini kallinemine kergitas eelmisel kuul inflatsiooni kõige rohkem. Üldised tarbijahinnad tõusid USA-s aastaga 3,7 protsenti, ületades oodatud 3,6 protsenti.