Kuigi Soome terviseamet peab praegust koroonaviiruse olukorda üldiselt rahulikuks, näitavad uusimad andmed ja reoveeuuringud, et nakatumiste arv on kiiresti kasvamas. Erika Lindh, terviseameti eriteadur, märgib, et sügisel ja talvel on epideemia kulgu keeruline ennustada.
Viiruse Levik ja muundumine
Koroonaviirus SARS-CoV-2 ei näita selgeid hooajalisi mustreid, kuid selle levik elanikkonnas on pidev, osaliselt seoses viiruse muundumisega. Lindh rõhutab, et viirus võib riskirühmades, näiteks vanemaealistes, põhjustada tõsiseid haigusi sarnaselt gripile. Samas on endiselt elanikkonnagruppe, nagu eakad, kes pole viirusega veel kokku puutunud.
Omikroni uued variandid
Hiljutine fookus on langenud globaalselt levinud uutele omikroni variantidele, eriti EG.5 ja BA.2.86. EG.5 on augustist alates Soomes domineerivaks variandiks saanud. Lindh selgitab, et kuigi selle variantide haigusprofiil on sarnane teistega, võivad selle mutatsioonid tõsta viiruse võimet immuunsüsteemi vältida.
Vaktsineerimise olulisus
Terviseamet soovitab seetõttu eakatele ja teistele riskirühmadele lisavaktsineerimist. Terviseameti peaarst Hanna Nohynek rõhutab, et enamik elanikkonnast on juba vaktsineeritud ja seega kaitstud. Ka uued vaktsiinid, mis on välja töötatud vastamaks koroona tüve XBB alamliinile, pakuvad kaitset praegu levinud variantide, sealhulgas EG.5 ja BA.2.86, vastu.
Täiendavad ettevaatusabinõud
Vahepeal oli Soomes maskisoovitus kaotatud, kuid maske pole kunagi täielikult välistatud kaitsemeetmete hulgast. Nohynek märgib, et maski kasutamine on soovitatav sümptomite korral ja riskirühmadele.
Kanada tervishoiuameti kõrgeima ametniku Theresa Tami sõnul tuleks maske kasutada siis, kui olukord seda nõuab, olgu selleks olukorraks koroonaviirus või gripp.
Kuigi praegune olukord Soomes võib tunduda rahulik, on oluline järgida ekspertide nõuandeid ja soovitusi, eriti seoses kiirelt muutuva viirusolukorraga. Vaktsineerimine ja muud ettevaatusabinõud on jätkuvalt võtmetähtsusega, et vältida epideemia võimalikku eskaleerumist tulevatel kuudel.