Bussis turvavöö kinnitamise sekkumisuuringust selgus, et turvavöö kinnitamist meelde tuletav häälteavitus tõstis turvavööde kinnitajate osakaalu kolm korda. Uuringu viisid Transpordiameti tellimusel läbi Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi teadurid.
„Tulemused viitavad sellele, et kui turvavöid kinnitatakse vähe, piisab olukorra parandamiseks ka lihtsast helilisest meeldetuletusest. Mõjusate meetodite leidmiseks tasub ka tulevikus viia läbi korduvaid väikeseid eksperimente,“ ütles uuringu autor psühholoogia nooremteadur Sille-Liis Männik.
Turvavöö on lihtne ja odav vahend, mis vähendab liiklusõnnetusse sattumise korral märkimisväärselt riski hukkuda või saada tõsiseid vigastusi. Alates 2006. aastast on Euroopa Liidu riikides turvavöö kasutamine kohustuslik kõikides sõidukites, mis on turvavöödega varustatud. Autosõitudel seda kohustust ka üldjuhul täidetakse: 2022. aastal Eestis tehtud küsitlusuuringu järgi kinnitab turvavöö enda sõnul 98% sõitjatest juhiistmel ja kõrvalistmel. Bussis sõites kinnitatakse turvavööd aga palju vähem: enamasti või alati teeb seda enda sõnul vaid 44% vastanutest.
Üks viis probleemiga tegelemiseks on rakendada müksamist ehk käitumisteaduslikku sekkumist, mis püüab mõjutada inimeste käitumist kasulikus suunas, samas jättes alles inimese valikuvabaduse. Peale võimalike müksude kaardistamist, mida võiks Eestis bussides turvavöö kandmise edendamiseks kasutada, valiti koos Transpordiameti ja bussifirmade esindajatega välja neist üks, mille tõhusust ka reaalselt proovida. Müksuvaliku sõelale jäi turvavöö kinnitamist meelde tuletav automaatne häälteavitus.
„Meie jaoks on väga oluline tõsta inimeste teadlikkust turvavöö kasutamise vajalikkusest bussis ning millised on tagajärjed, kui seda ei kasutata,“ lausus Transpordiameti liiklusohutuse osakonna juhataja Maria Pashkevich. „Hea on tõdeda, et uuringus kasutatud häälteavitus aitas olukorda juba oluliselt parandada turvavöö kasutamist tõstes seda kolm korda – 4,8 protsendilt 15,6 protsendini. Tavaliselt käitumisteaduslikes sekkumisuuringutes nii suurt efekti ei esine.“
Varasemad uuringud on näidanud, et turvavööde suhtes pole inimestel tugevaid negatiivseid hoiakuid ega vastumeelsust. „Turvavööde vähese kasutuse peamiseks põhjuseks on sageli unustamine ja harjumuse puudumine. See aitab seletada, miks lihtne meelde tuletamine oli piisav, et paljud inimesed turvavöö kinnitaksid,“ lisas Sille-Liis Männik.
Tegemist on Eestis esimese eksperimentaalse sekkumisuuringuga bussides turvavööde kinnitamise suurendamiseks. Uuringu turvavööde kinnitamisest maakonnasisestes liinibussides viisid Transpordiameti tellimusel läbi Sille-Liis Männik ja Andero Uusberg Tartu Ülikooli psühholoogia instituudist koostöös TLÜ Haapsalu kolledži liiklusohutuse õppekava tudengite, Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse, SEBE ja AS Ridangoga.