Kas seda saab nimetada puhkuseks, kui varahommikul näitab termomeeter üle 30 °C ja keskpäevaks tõuseb temperatuur üle 40 °C? Just selline olukord valitseb praegu mitmel pool Hispaanias. Seejuures võib tunnetatav temperatuur küündida 50 °C kanti, hoiatavad meteoroloogid.
Hispaania temperatuuriprognoos 19. juulil kell 15:00. Allikas: AEMet
Kuum on ka kahel populaarsel Itaalia saarel – Sitsiilias ja Sardiinias, kus nädala keskel jõuavad temperatuurid 50 °C lähedale. Põhja-Aafrikast saabunud kuumalainel on potentsiaali ületada rekordtemperatuure paljudes linnades. Prognoositakse, et sel nädalal võib puruneda ka Sitsiilias aastal 2021 registreeritud Euroopa kuumarekord, mis on 48,8 °C.
Aga kuumus valitseb ka paljudes turistide seas populaarsetes suurlinnades nagu Rooma, Ateena, Madrid ja Barcelona. Itaalia tervishoiuministeerium hoiatab, et kuigi Roomas jagub vaatamisväärset küllaga, on päeval toimuvad ekskursioonid tervisele ohtlikud. Selle asemel soovitatakse ajavahemikus hommikul 11-st kuni kella 6-ni õhtul viibida konditsioneeritud siseruumis või vähemalt varjus. Temperatuurid Roomas võivad tõusta 44 °C juurde.
Kõrgeid temperatuure on oodata ka Prantsusmaal, Horvaatias, Montenegros, Albaanias, Serbias, Kreekas, Küprosel, Bulgaarias, Rumeenias ja Türgis. Kuuma tõttu on Ateena akropol suletud keskpäevast kuni kella viieni õhtul. Ka Prahas võib temperatuur ulatuda 36 °C, mis on märkimisväärselt kõrgem termomeetri näit, kui sel ajal keskmiselt (22 °C).
Türgis on üle 40 °C tõusnud temperatuurid muutnud rannas olemise ebamugavaks. Päevitamise asemel eelistatakse olla külmas hotellitoas ja tavaliselt rahvast täis rannad on üsna tühjad. 15. juuli pärastlõunal mõõdeti Antalya kesklinnas +43.5 °C ja Antalyast veidi eemal populaarses puhkusepiirkonnas Manavgatis +44 °C.
Ilmahoiatused Euroopas
Ilmahoiatused Euroopas. Allikas: Eldoradoweather.com
Roosaga märgitud piirkonnad Vahemere ääres märgivad äärmuslikult kõrgeid temperatuure. Lätis, Leedus ja Soomes hoiatatakse metsatulekahjude eest. Oht on suurem Põhja-Soomes.
Suvine puhkus Euroopas on muutumas ebamugavaks
Tänavune aasta pole esmakordne, kui Euroopas registreeritakse rekordtemperatuure. Praeguse kuumalaine taga on kombinatsioon El Niñost ja Saharast pärit antitüsklonist, mille kõrge rõhk surus kuumuse Põhja-Aafrika kaudu Vahemere piirkonda. Aga paljude jaoks muudavad 40 °C ületavad temperatuurid mõnusa puhkamise võimatuks. Ühe või paar päeva kannatab välja, aga pidev kuumus muudab väljas liikumise raskeks. Või kas see ikka on puhkus, kui rannas olemise asemel tundub parem istuda suurem osa päevast konditsioneeritud hotellitoas ja vaatamisväärsused on kuuma tõttu suletud?
Nii tekibki suvist puhkust Vahemere äärde planeerides küsimus, kas kõrghooaeg juulis ja augustis on selleks parim aeg või oleks tulevikus mõistlikum reis lükata septembrisse-oktoobrisse, kui temperatuurid enam nii kõrgele ei ulatu.
Allikas: trip.ee