Ukrainas visiidil käinud Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon toetas Ukrainat Euroopa Liiduga liitumiskõneluste alustamiseks vajalike reformide elluviimisel ning rõhutas, et sõjaväsimuse tekkimine oleks moraalselt lubamatu.
„Kõik kohtumised olid väga emotsionaalsed ja liigutavad. Meie komisjoni esimene Euroopa visiit oli just Ukrainasse ja seda hinnati kohapeal väga kõrgelt. Vaatamata sõjale on Ukraina ametnikud ja Ülemraada liikmed seninägematu kiiruse ja entusiasmiga täitnud Euroopa Komisjoni soovitusi. Vaatasime üle ka need teemad, kus Ukrainal on veel vaja ELi liitumisläbirääkimiste alustamiseks kodutööd teha,“ ütles Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Liisa Pakosta.
Tema sõnul on väga oluline Ukraina ülesehitamise plaan ja võimalus teha seda muu hulgas Venemaa külmutatud varadega. „Jagasime ja jagame edasi meie kogemusi ja lahendusi nii liitumisprotsessist Euroopa Liiduga kui ka tänastest toimetamistest. Väga oluline on ka Eesti esindajate järjekindel teiste riikide veenmine, näiteks vajaduses mõista Venemaa sõjakurjategijate üle õiglase ja kiire kohtumõistmise tähtsust. Eesti saab veenda teisi ka selles, kui vale oleks moraalselt ja meie euroopaliku väärtusruumi jaoks sõjaväsimuse tekkimine,“ lausus Pakosta.
Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Tanel Kiik märkis, et Ukraina inimeste vaprus ja järjekindlus oma riigi ja rahva kaitsmisel on imetlusväärne. „Nägime seda kohtumistel nii riigiteenistujate, vabatahtlike ühenduste kui kohalike omavalitsusjuhtidega, kes on oma kodukoha tõelised patrioodid. Eesti ja vaba maailma kohus on vankumatult toetada Ukrainat sõja võitmisel, territoriaalse terviklikkuse taastamisel ning riigi ülesehitamisel,” ütles ta.
Esmaspäevast kolmapäevani Ukrainas viibinud delegatsioon kohtus Kiievis Ülemraada eurointegratsiooni komisjoni esimehe Ivanna Klõmpuš-Tsintsadze ja aseesimehe Vadõm Halaitšuki, Ukraina asevälisministri Jevhen Perebõinise, Ülemraada inimõiguste voliniku Dmõtro Lubinetsi, Euroopa ja euroatlandi integratsiooni küsimuste asepeaministri büroo esindaja Ivan Nagornõaki, Taristuministeeriumi esindajate ning Ülemraada Eesti sõprusrühma juhi Arseni Puškarenkoga. Komisjonil olid kohtumised ka Euroopa Liidu suursaadiku Matti Maasika ning Maailma Terviseorganisatsiooni esindajaga Ukrainas Jarno Habichtiga. Kodanikuvabaduste Keskuse, Krimmi Platvormi ja MTÜ Tõe Hagijad esindajatega arutati inimõiguste olukorda Ukraina ajutiselt okupeeritud aladel, samuti räägiti Eesti täiendavatest võimalustest abistada Ukrainat kodanikuühiskonna valdkonnas.
Pärast kohtumisi Žõtomõri oblasti kuberneri Vitali Bunetško ja Malõni linnapea Oleksandr Sytailoga külastasid Riigikogu liikmed Malõni kesklinnas purustatud silda, mille taastamist Eesti toetab. Samuti külastasid saadikud Eesti rajatud varjendiga lasteaeda Ovrutši linnas ja laste loomingu keskust ning kohtusid Ovrutši linnapea Ivan Korudiga. Komisjoni delegatsioon külastas ka sõjas hukkunud laste mälestuspaika Kiievis, kohtus Teise Maailmasõja Muuseumi direktoriga ning tutvus põhjaliku väljapanekuga Venemaa agressioonist Ukraina vastu ning linnaruumis punasümboolika eemaldamisega.
Lisaks Pakostale ja Kiigele osalesid visiidil Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmed Arvo Aller, Maido Ruusmann, Luisa Rõivas ja Kristo Enn Vaga.